Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

SEMİHA BERKSOY SERGİSİ AÇILDI
 
SEMİHA BERKSOY
”HALÜSİNASYON DUVARI“ WALL OF HALLUCINATION
SERGİSİ AÇILDI
 
Galerist, Semiha Berksoy’un yerel ve uluslarası temsiliyetini üstlenerek sanatçının ‘Halüsinasyon Duvarı’ başlıklı ilk galeri sergisine, 13 Kasım 2014 – 10 Ocak 2015 tarihleri arasında ev sahipliği yapmaktadır. Sergi, sanatçının başarılarla dolu bir yaşama yayılan pratiğinden önemli bir kesit sunar. Berksoy’un çok yönlü sanat üretimini yansıtacak, resim, video, kişisel obje ve belgelerin yer aldığı kapsamlı seçki sanatçının duygusal ve bilişsel bağ kurduğu kişilerle olan ilişkisini ve yaşam, ölüm ve zamanın sınırlarını göz ardı eden tutkulu kişiliğini biyografik ve tematik bir şekilde ortaya koyar. Semiha Berksoy yüce insanlar olarak tabir ettiği ve yaşamında büyük izler bırakan kişilerin yansımalarını odasındaki ‘Halüsinasyon Duvarı’nda gördüğünü söyler. Sanatçı ölümü bir sınır, bir yok oluş olarak görmez, hayatla bir tutar. Yakın olduğu birçok kişinin ruhunu yanı başında hisseder, onlardan ilham alır ve onları resimlerinde ölümsüz ikonlara dönüştürür.
 
 
Berksoy, aşk, ölüm ve müzik üzerinden hayatına yön veren olaylar ve kişilere çoğunlukla otoportreleriyle odaklanır. Annesini sekiz yaşında daha küçük bir çocukken kaybetmiş olması, sanatçının hayata bakış açısının şekillenmesindeki, kendini ifade etmek ve hayatta kalabilmek için sanata tutunmayı seçmiş olmasındaki en belirleyici etkendir. Aşk ise Semiha Berksoy için hayatın kaynağı ve anlamıdır. Operaya, tiyatroya, resme, ona ilham veren kişilere, hayvanlara, bitkilere, hayata aşkla bağlıdır. 1929 yılında başlayan opera kariyeri bir çok ülke ve nice zorlukları aşarak, 1972 yılında kendi emekliliğini isteyene kadar, otuzu aşkın sene boyunca devam eder. Tiyatro ve operada bir duygu yoğunluğunu tek bir ifadeyle aktarma tecrübesini, resimlerinde kullanarak naif ve sade çizgilerle hayal kırıklığını ve bilgeliğini aktarır.
 
 
Berksoy “Ölümle yaşamın, geçmişle geleceğin bir olduğunu, zaman mefhumunun bulunmadığını işaret” ettiğini söylediği çizginin altından ve karanlık duygulardan sıyrılmış sahneler yaratır. Galerist ve Semiha Berksoy Vakfı’nın işbirliği, Berksoy’un eserlerinin Türkiye ve dünyada tanıtımının yanı sıra, çalışmaları vakıf tarafından beş sene önce başlatılan, Semiha Berksoy Müzesi’nin kurulması için destek sağlamayı hedefler. Müze, sanatçıya ait eserlerin sergileneceği bir alan olmanın ötesinde; içerisinde tiyatro, konser salonlarının yer alacağı ve aynı zamanda sahne sanatları eğitiminin verileceği yaşayan bir mekan olacaktır.
 
SEMİHA BERKSOY HAKKINDA 1910 yılında İstanbul’da doğan Semiha Berksoy, 1928’de İstanbul Belediye Konservatuarı’na burslu olarak kabul edildi. Bir yıl sonra piyanoda Cemal Reşit Rey eşliğinde halk önünde ilk konserini veren Berksoy, aynı yıl içerisinde, Güzel Sanatlar Akademisi Namık Kemal Atölyesi’ne
kabul oldu. Muhsin Ertuğrul tarafından 1931 yılında çekilen ilk sesli Türk filmi ‘İstanbul Sokaklarında’ Semiha’yı canlandırdı. 1936’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi’ne kabul edildi ve Opera Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Richard Strauss’un 75.doğum yılı nedeniyle sahnelenen ‘Ariadne auf Naxos’ operasında başrol Adriadne’yi oynarayak Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera sanatçısı ünvanını aldı. 1940 yılında ülkesine dönen Semiha Berksoy, kariyeri boyunca, Türkiye ve dünyada sayısız önemli temsilde yer aldı. 1998'de Devlet Sanatçısı ünvanı alan Berksoy, sonraki yıl ise, New York City Lincoln Center'da Robert Wilson'ın ‘The Days Before: Death, Destruction and Detroit III’ isimli operasında ‘İsolde’nin Aşk Ölümü’ aryasını söyledi Yaşamını sanata adayan ve görsel sanatlarla her zaman yakından ilgilenen ‘primadonna’, resim, yerleştirme, performanslarıyla da ön plana çıkar. İstanbul’da; İşsanat’ta Kibele Sanat Galerisi’ndeki retrospektifi ve Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisin ’deki ‘Ben Yaşardım Aşkla ve Sanatla’ isimli sergisinin yanı sıra Berlin, Paris, Ankara, New York ve Viyana’nın önde gelen kurumlarında önemli seçkilerde yer aldı. Lüksemburg’da gerçekleşen Manifesta II ve Rosa Martinez küratörlüğünde gerçekleşen 2005 Venedik Bienali bunlardan başlıcalarıdır.
 
Yer;Meşrutiyet Cad.No.67/1 Beyoğlu,34430 İstanbul
 
Belma Demir Akdağ, 13.11.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 15.11.2014 19:36:53
Yazdır Yazdır
Okunma 2006
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım