Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

“DÖNÜŞÜM İKİ/CONVERSION 2 “ SERGİSİ AÇILDI
 
“DÖNÜŞÜM İKİ/CONVERSION 2 “ SERGİSİ AÇILDI
 
12 Aralık 2014 gününde Medical Corner Maçka’ da “Dönüşüm İki/ Conversıon 2 “ sergisi açıldı.
 
Şeli Art Project kapsamında açılan sergi ‘Her sağlık kuruluşuna sanat’ sloganıyla, bu seferde” Mahmut Kemal Arslan, Fatih Alkan, Ezgi Kınalı, Somnur Van Der Kraan ve Necla Tosmur” ile Dönüşüm İki Conversıon 2 / sergisini açtı.
 
 
Dönüşüm kelimesinin algısı her sanatçıda farklı düşünceleri getirse de özde dönüşüm umut olmuş eserlerine ışık tutmuş.
 
 
Sanatçılar;
Mahmut Kemal Arslan;
Kafka, Gregor Samsa’yı bir böcek olarak uyandırarak başlar kitabına. Uykusunda bir böceğe dönüşmüştür Samsa. Belki yüzeysel bakıldığında pek alakalı görünmeyebilir ama ben Afganistan’ı, İran’ı Samsa’ya benzetirim. Uykularında dönüşenlere dahil ederim. Mustafa Kemal sayesinde Osmanlı’dan, Türkiye Cumhuriyeti’ne dönüştük. Çünkü Mustafa Kemal’in silahı gericiliğe, din sömürüsüne, emperyalizme, cinsiyetçiliğe, cahilliğe, karanlığa, sömürgeciliğe, köleliğe çevrilmişti. Çarşafların ardında, evlerde saklanan kadın, sosyal hayatın içine girerek modern Türk kadınına dönüştü. Ümmet olma, hünkara kul olma, Cumhuriyet vatandaşı olmaya dönüştü. Yüzü geleneklere, dogmalara, karanlığa dönük bir memleket, yüzünü bilime ve sanata çevirdi. Bu dönüşüm Samsa gibi bir gecede olmadı. Savaşlar verildi her cephede... Şimdi dönüşüm geri işlemekte. Aydınlık getiren dönüşümü içine sindiremeyenler, rahatsız olanlar ve karşısında olanlar, kuluçka dönemlerini tamamladılar. Kara yumurtalarının içinden seneler evvel çıktılar. Yeni bir dönüşüm istiyorlar. Cumhuriyetin bütün değerlerini yok etmek, Modern Türk Kadınını evlerden çıkmayan, çıksa bile çarşafsız, peçesiz ve yanında bir erkek olmadan dolaşamayan müstemleke bireylere dönüştürmek istiyorlar. Modern vatandaşlık kavramını, ümmet ve kulluğa dönüştürmek için uğraşıyorlar.. Şimdi emperyalizmin silahı kukla ellerde ve Ulu Önder ATATÜRK'e,Cumhuriyete, aydınlığa, bilime, sanata, özgürlüğe çevrili. Dönüşüm Samsa gibi bir gecede olmuyor. Dönüşüm daha uzun gaflet uykularında oluyor. Uyanalım hep beraber, güneşli güzel günlere UYANALIM. !!! Siz sanatseverlerin de bu etkileşime tanıklık edecek olması heyecanımızı daha da arttırmaktadır.
 
 
Ezgi Kınalı; YAŞAM DÖNÜŞÜMDÜR… Yaşamın içinde yaşadığımız “an”larla dönüşürüz. Çoğu zaman bu dönüşümler sancılı olur ancak ilerleyebilmek için umudu koruyabilmek önemlidir. Bende bu ilkeyle haraket etmeye çalıştım.
 
Kendimi dönüştürme ve yaratım sürecim sancılı olsa bile algıladıklarımı tuallerime aktarırken umudu korumaya çalıştım. Sanatçı iz bırakmak ve dönüştürmek ister. Eselerimin izleyicisinde de böyle bir etki yaratması dileğiyle…
 
Necla Tosmur; Döngüler; Hayatımızın kaçınılmaz dinamizmidir; ruh, zihin ve bedenin mükemmel dansı. Gelişen değişen yeniliklere açık, gittikçe büyüyerek oluşan halkada geleceğe umutla devam eder dönüşümler. Gerçeklerin doğasını gizlemek için mükemmel bir perde, içsel dünyamızın derinliklerinde tanrısal bir öz olan dönüşümler, bilinçaltında olduğu sürece İçsel disiplini de sağlarlar. Yapısal ve işlevsel maddenin esiri olan insanın özgür devinimi belki de, kültürel bir kukla olmaktan uzaklaşmak için ilerlediği ve ilerledikçe kendi gerçeğinden kaçamadığı tekrarların devamı dönüşümler….Yaşamın ta kendisi….
 
Somnur van der Kraan; Yaşam deneyimlerimiz bizi değiştirir, her bir deneyim bize yeni bir dünyanın kapısını açar. Bu kapıdan geçtiğimizde artık başkalaşmış oluruz. Bize yeni bir biz daha eklenir. Bir kelebeğin tırtıllığını yaşarız, sonra yaşama emeğimizle özene bezene kozamızı öreriz. Bu küçük odacık sanki bir sığınma yeridir, başka kimseye yer yoktur ve kimse dokunmaz, bizi güvenle sarıp sarmalar ve içinde sabırla yeniden kendimize doğmayı bekleriz. Hissettirmeden değişir, dönüşüveririz ve bir gün gelir burası bize dar gelir çünkü artık uçma zamanıdır. Bir gün yeniden tırtıl olana dek uçarız.
12 Şubat 2015 gününe kadar devam edecek olan sergi görülmeye değer…
 
Yer;Maçka Medical Corner Bayıldım Cad. Acısu Sokak No:16 Salih Bey Apt. Kat:1 Daire:2 Maçka – İSTANBUL
 
Belma Demir Akdağ, 14.12.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 15.12.2014 21:25:31
Yazdır Yazdır
Okunma 1449
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım