Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

Fevzi Karakoç Retrospektif Sergisi
 
FEVZİ KARAKOÇ RETROSPEKTİF KİBELE SANAT’ta
 
Harika Ören /İstanbul (Efece Haber) - İş Sanat, Kibele Sanat Galerisi, Fevzi Karakoç’un, sanatsal yolculuğuna eşlik ediyor. 7 Ocak 2015 günü, İstanbul’ da sanatseverlerle buluşan Fevzi Karakoç Retrospektif Sergisi 21 Şubat 2015 tarihine kadar devam edecek.
 
 
Karakoç, büyük boyutlarda ki çalışmalarında, dinamik bir atmosferin, varlığını ortaya koyuyor. Zaman içinde incelen yağlı boya tuşeleriyle, spontan bir dışa vurum yaşadığını gözlemliyoruz. Minimalist görüntüyle, enerjik duygusal gücü yakalamak, sanatçının özgün dilini yüzümüze çarpıyor. Minyatüre gönderme yaptığı, at ve atlı figürleriyle, gelenekten kopmadan; özgün bir tarz ile çağdaş resme uzanıyor. Tekrarladığı figürleri ile anonim bir dili, kişiselleştirme çabası, sanatsal yolculuğunun önemli adımlarından biridir, diyebiliriz.
 
 
 
Fevzi Karakoç, 1947 yılında Çankırı’da doğdu. Merkez İlkokulu’nu bitirdikten sonra öğretmen okulu sınavlarına girdi. Hasanoğlan Öğretmen Okulu’unda yatılı okumaya hak kazandı. Altı yıllık olan öğretmen okullarının “Yeteneğe Yönlendirme” programları çerçevesinde üçüncü sınıftan dördüncü sınıfa geçerken, resim yeteneğinin resim öğretmeni Himmet Şahin tarafından keşfi ile 1965 yılında yetenek sınavıyla İstanbul Ortaköy İlk Öğretmen Okulu resim seminerine girdi. Sanat eğitimcileri Selahattin Hüsnü Taran ve Hamdi Dicle’nin derslerine girdi. Ayrıca üç yıl boyunca, ağırlıklı olarak temel sanat eğitimi aldı. 1968 yılında öğretmen olarak mezun olan Karakoç öğretmenlik yapmadı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, dönemin İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nun uygulamalı yetenek sınavını kazanarak Mustafa Aslıer’in öğrencisi oldu. Dört yıl boyunca eğitim gördüğü okuldan sınıf birincisi olarak (1972) mezun oldu. Dördüncü sınıfta, Mahmut Akbulut’un ile Alman Kültür Merkezi’nde ilk sergisini açtı.
 
 
Fevzi Karakoç,1979'da Uluslararası Salzburg Yaz Akademisi, 1983 yılında Özgün Baskı Resim dalında "Sanatta Yeterlilik" alarak 1986'da doçent, 1993 yılında da profesör oldu. 2002 Ocak ayına kadar mezun olduğu Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2002 Şubat ayından itibaren Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliğine devam ediyor.
 
Karakoç aynı zamanda,1979 Salzburg Şehri Onur Ödülü, 1981 Devlet Resim Heykel Sergisi Ödülü, 1983 Devlet Resim Heykel Sergisi Ödülü, 1983 Vikink Kağıt Baskı Resim Ödülleri sahibidir.
 
Harika Ören
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.1.2015 09:42:36
Yazdır Yazdır
Okunma 1382
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım