Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜMÜZ…
 
Halkın özgür haber alma hakkı vardır. Basın vazgeçilmez, haber alma kanalımızdır. Toplumun gelişme ve düşünmesine doğru yol açması gereğiyle, yaşantımızın en önemli kan damarlarından biridir.
 
Basın mensuplarının, objektif, tarafsız haberleri, cesaretle ortaya koyması gerekirken, günümüzde ki durum düşündürücüdür. Baskı ve tehditler gazeteciyi bunaltmakta, gereğinde canını ortaya koyarak yaptığı haberler sonucunda, özgürlüğünden ödün vermek zorundadır.
 
Günümüzde sanal medyanın anlık haber verebilme olanağına kavuşması, mesleği son derece önemli bir hale getirmiştir. Her türlü haber, siyasal, sosyal, kültürel, magazin, spor haberleri; kamuoyunu aydınlatma, bilgilendirme; insanımızın bir tık ile ulaşabileceği düzeye gelmiştir.
 
Fed akarlık göstererek, zor ama bir o kadar da önemli bir görev üstlenmiş olan gazeteciler; zaman, mekan gözetmeden halkı bilgilendirmeye devam etmektedirler. Görev peşinde koşmakta, konuşmakta, yazmakta; mesai olgusunu göz ardı ederek hizmetlerini sürdürmektedirler.
 
Hükümetimizin, basın mensuplarının sosyal hakları üzerinde yapacakları ciddi çalışmalarla, ekonomik durumlarının iyileştirilmesi, özgür haber verme haklarını rahatça kullanmaları, sanal medya ile ilgili kanunların bir an önce yürürlüğe konması konusunda; acil çözümler bekliyoruz.
 
Harika Ören
İstanbul 10 Ocak 2015
 
 
1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasa yürürlüğe girdi. Dokuz gazete sahibi, yasayı protesto etmek için üç gün gazetelerini yayımlamadılar. Gazeteciler 10 Ocak 1961’de, basın özgürlüğüne ve haklarına sahip çıkma amacıyla Gazeteciler Sendika Bina’sı önünde toplanarak Vilayet yürüdüler. Patronlar, boykot kararı alınca; gazeteciler, Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adlı kendi gazetelerini (11–12–13 Ocak 1961) yayımladılar. O tarih milad oldu ve 10 Ocak "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanıyor.
 
1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı. Artık "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı. Gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler, yazılı ve sanal haber kanalları olmasaydı, yurdumuzun ve Dünya’nın dört bir yanında ki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Bugün, Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın iletişimiyle anında bilgi sahibi oluyoruz.
 
Gazeteciler Günü, basın organlarının özgür yayın yapma; halka bağımsız, gerçek haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.
 
 
 

 


Ekleyen Harika ÖREN
Tarih 10.1.2015 12:30:21
Yazdır Yazdır
Okunma 1720
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • AŞKIN RENGİ ‘’KIRMIZI’’
 • ALDIRMAZLIĞIMIZ
 • Bir şarkı dinlerken...
 • Bir serum şişesine bağlı hayat
 • SANAL YALNIZLIK
 • Kalp içeri ye, Akıl dışarı ya kürek çeker…
 • SİNEMA’nın ALTIN ÇAĞI
 • Yalnızlığı sevdiğim anlar…
 • Sinema’nın babaları
 • CUMHURİYET MEŞALESİ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım