Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

Kadının sesini Türkiye’ye duyurdular
 
 
Kadının sesini Türkiye’ye duyurdular
 
8 bin kadın türkü söyledi, 5 bin kadın kaşık çalarak eşlik etti
 
 
İlknur Bakış/İzmir (Efece Haber) - Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutlayan Karşıyaka Belediyesi, kadına uygulanan şiddete farkındalık yaratmak ve ‘dur’ demek için 8 bin kadınla türkü söyledi. Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi de 5 bin kadından oluşan Kaşık Korosu ile bu coşkuya ortak oldu. Kadının sesini Türkiye’ye duyuran iki ilçe, canlı bağlantı ile eş zamanlı olarak ritim tuttu, türkü söyledi. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Kadın ve erkeğin eşit olamayacağını söyleyenler bilsinler ki; bizim kadınımız hep yanımızdadır” dedi.
 
 
HEP BİR AĞIZDAN TÜRKÜ SÖYLEDİLER

Karşıyaka Belediyesi tarafından organize edilen etkinlik Bostanlı Pazaryeri’nde gerçekleştirildi. Erken saatlerden itibaren alanı dolduran kadınlar, ellerinde dövizler ve pankartlarla, hem 8 Mart’ı kutladı hem de kadına yönelik şiddeti protesto etti. TRT sanatçısı Saime Cantürk’ün öncülüğünde oluşturulan 8 bin kişilik koro, şiddete ‘dur’ demek ve kadının toplumdaki yerine dikkat çekmek adına 17 farklı türküyü hep bir ağızdan seslendirdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve eşi Zehra Akpınar da şarkılara eşlik etti. Alanı dolduran kadınlara karanfil dağıtıldı.
 
MURATPAŞA İLE CANLI BAĞLANTI

Karşıyakalı kadınların 8 Mart coşkusuna Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi de ortak oldu. Kadınlar Günü için 5 bin kadının katılımıyla Kaşık Korosu oluşturan Muratpaşa Belediyesi ile canlı bağlantı yapıldı. Karşıyaka ve Muratpaşa’daki kadınlar, eş zamanlı olarak “Bir Dalda İki Kiraz” şarkısını seslendirdi. Kadının sesini Türkiye’ye duyuran iki ilçenin belediye başkanları da kadının toplumdaki yerinin geliştirilmesi ve şiddetin durdurulmasına yönelik mesajlar verdi.  
 

 
BAŞKANLARDAN ORTAK MESAJ

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Türkiye’de kadın olmak zor. Bugün analarımızın gözyaşları yağmur olarak üzerimize yağıyor. Gözyaşlarının akmaması ve kadınlarımızın yaşamın her alanında bizlerle beraber, yan yana omuz omuza olması için çalışıyoruz. Kadın ve erkeğin eşit olamayacağını söyleyenler bilsinler ki; bizim kadınımız hep yanımızdadır.  Emek mücadelesi veren ve yaşamı şekillendiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.
 
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da “Bizim kadınımızın meşrebi ve fıtratı eşitliktir, kardeşliktir, barıştır. İzmir ve Antalya’dan böylesi önemli bir mesaj verdiğimiz için mutluyuz. Tüm Türkiye’yi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu. Bostanlı Pazaryerindeki etkinlik, bilinen ve sevilen türkülerin hep bir ağızdan söylenmesi ile devam etti.
 
KADIN MECLİSİ BALON UÇURDU

Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi de son süreçte artış gösteren kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için yüzlerce balonu Karşıyaka İskelesi’nden gökyüzüne uçurdu. Kadınlar daha sonra Çarşı içinde yürüyüş yaptı.

KADINLARDAN RİTİM ŞOV

Karşıyaka Belediyesi’nin Mahalle Merkezleri’ne ve sivil toplum örgütlerine üye olan yüzlerce kadın da 8 Mart için Ritim Grubu oluşturdu. Belediye Binası önünden başlayarak, Çarşı içi ve sahil boyunca ellerindeki çalgılarla ritim tutan Karşıyakalı kadınlar, vatandaşlardan da büyük ilgi gördü.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.3.2015 21:05:20
Yazdır Yazdır
Okunma 1026
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım