Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

ŞİMDİKİ ZAMANA AİT Resim Sergisi Açıldı
 
 
   
ŞİMDİKİ ZAMANA AİT
Resim Sergisi Açıldı


İlknur Bakış/İzmir (Efece haber) -
Fahamet Ütün Canbul'un
08 Haziran günü İzmir Gazi Mustafa Kemal Paşa Kültür Merkezi
"Uşakizade Köşkü"nde açılan “Şimdiki Zamana Ait" başlıklı ilk kişisel resim sergisi verilen kokteyl eşliğinde sanatseverlerle buluştu.
 
1955 Eskişehir doğumlu Canbul, 1976 İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümü grafik dalından mezun olmuştur
Sırasıyla, Torbalı Lisesi(1977-1978), Bornova Anadolu Lisesi(1978-1983), İzmir Fen Lisesi(1983-1989), 9 Eylül Ortaokulu(1989-1996), Çamlaraltı Koleji(1995-2005) tarihleri arasında, Sanat Bölüm Başkanlığı ve Resim - İş Eğitimi öğretmenliği yapmış olup, 2005 yılında emekli olup, çalışmalarını evindeki atölyesinde sürdürmeye başlamıştır.
 
 
AISEC Avrupa Uluslar arası Ekonomi Öğrencileri Federasyonu karma resim sergisi ve Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Sanat Galerisi, İzmir Resim Heykel Müzesi, Halil Rıfat Paşa Köşkü gibi bir çok yerde resim sergilemelerinde yer almıştır.
 
Resim çalışmaları portre ağırlıklı olan Canbul'un eserleri ağırlıklı olarak karakalem, pastel, akrilik çini mürekkep, guaş tekniklerinde çalışılmıştır.

Görkemli bir açılışı olan serginin şüphesiz en etkileyici eseri ise "Seikilos Yazıtı Melodisi" isimli 80x100 cm ebatlarında ki tablosuydu... Hikayesiyle birlikte sunulan tablonun hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.
 
 
1882-1883 yıllarında Aydın-İzmir demir yolunun inşaatları sırasında Tralleis’te bulunan Seikilos Mezar Yazıtı, Seikilos adlı kişinin karısı Euterpe’nin mezar taşına yazdırdığı sözlerden oluşuyor. Mezar taşı, sütun gövdesi şeklindeki bir kolonun üzerine kazınmış, iki bölümden meydana geliyor. Antik Grek müzik notalı lirik şiir, şarkı sözü notaları ve mezar yazısı alt alta yazılmış Seikilos Mezar Yazıtı tamamen müzik kompozisyonu örneği olması yanında dünyada müzikal nota olarak bilinen en eski yazılı kayıt kalıntısı.
 
 
Yazının transkripsiyonunda, müzik sözleri harflerle sembolize edilerek kısa bir müzik notası ortaya çıkarılmış. Müzik, MÖ 2. yüzyılda Phrygia’da bilinen nota sistemine uygun yazılmış. Şiiri oluşturan sözler, 6/8′lik nota ölçüleriyle ezgiye dönüştürülerek batıda müzik marketlerde özgün müzik olarak müzikseverlere sunuluyor.
 
Antik Yunanca güftesinin Türkçe karşılığı tam olarak şöyle;
Yaşadığın müddetçe, parla...
Dertsiz tasasız ol...
Hayat çok kısa...
Hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme...
Ve zaman her şeye gebedir...
Biz etkilendik sıra sizde...
 
Fahamet Ütün Canbul'un eserlerini yakından görmek isteyen sanatseverler,
İzmir Özel Türk Koleji Bahattin Tatiş Kampüsü ,Gazi Mustafa Kemal Paşa Kültür Merkezi Sergi Salonu (Uşakizade Köşkü) ünde 22 Haziran 2015 tarihine kadar ziyaret edebilirler.
Sanatla kalın.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 9.6.2015 10:42:27
Yazdır Yazdır
Okunma 1090
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım