Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

 
MEHMET EMİN ERDOĞDU "ZEYTİN AĞACINDAN KADINLAR"
Mehmet Emin Erdoğdu’nun ‘’Zeytin Ağacından Kadınlar’’ temalı resim sergisi, 03 Ağustos Pazartesi 2015’de Ayvalık Orhan Peker Sanat Galerisi’nde açıldı.
Zeytin ağaçlarını tuval gibi kullanan Erdoğdu; dişiliğin sembolü kadınları zeytin ağacının dallarının üzerine resmetti. Ayvalıklı sanatseverlerin beğeniyle izlediği sergi büyük ilgi gördü. 
M. Emin Erdoğdu, Ayvalık Belediyesinin katlılarıyla açtığı “Zeytin ağacından kadınlar” temalı sergiyi görmeye gelen tüm kadınların başına zeytin dallarından yapılmış taçlar takarak karşıladı. 

Serginin açılışını Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan yaptı. Bacan, açılış konuşmasında ‘’ Ayvalık’a mevcut sergi salonları yetersiz, farkındayız ve  belediye olarak bunların sayısının artırılması yönünde çalışmalar yapıyoruz’’ Dedi.
Mitolojinin önemli ağacı zeytin, Kazdağları’nda yaşayan Emin Erdoğdu için büyük bir anlam taşıyor. Sanatçı sergisinin tanıtımını yaparken  “Zeytin ağacı dişidir, kadındır; doğurgan, besleyici, cömert... Adına boşuna "ölmez ağaç" dememişler. Bu beni en çok etkileyen yanıdır.’’ Derken ‘’ Resmi kendim için yapıyorum ama bittikten sonra artık benim olmaktan çıkar. Araştırarak, farklı malzemelerle ve farklı konularda çalışıyorum. Olmayanı, yapılmayanı yapmayı seviyorum. ‘’ diyerek devam etti. ‘’ Zeytin, bekâreti ve arılığı temsil eder. Eski Yunan’da zeytini yalnızca bakireler toplayabilirdi. Bakire olmayanlar bu meyveye el süremezlerdi. Zeytin bu denli kutsanmıştır ve binlerce yıl medeniyetin temeli olmuştur. Ege’nin ve Akdeniz’in temel geçim kaynağı olan zeytin ağacı anaçlığın, dişiliğin simgesidir. ‘’ Sözleriyle de hayata anlam katan,sevgi, aşk, saygı ve merhamet duygularının öğreticisi kadınların, yaşamındaki değerinin altını çizdi.
M. Emin Erdoğdu , 70'li yıllarda Akşehir Öğretmen Okulu’ndaki resim öğretmeni İsmet Şen'in desteği ile resme yöneldi. İki yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra, 1977 yılında Akademiye girdi. 1983 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden mezun oldu.
Erdoğdu, Devrim Erbil, Saim Bugay ve Bihrat Mavitan ile çalışarak;. Ankara, Bodrum,  İstanbul  ve Almanya'nın Hannover şehrinde sergiler açtı. Bir dönem Ali Tara'nın çektiği reklam filmlerinde art direktör olarak çalıştı. 2003 yılında Bodrum'da "40 kutu 40 yorum" adlı projeyi gerçekleştirdi.
 Eserlerinde  su sarnıçları, balıklar, tekneler, boğalar, kuşlar, masal kahramanları ve kadınları konu edinerek; farklı malzeme, farklı konu araştırmaları yaptı.
 İstanbul ve Bodrum Gümüşlük'te yaşayan sanatçı, halen  Adatepe Köyü'ndeki atölyesinde resim ve gravür çalışmalarını sürdürmektedir.
Harika Ören

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.8.2015 16:36:59
Yazdır Yazdır
Okunma 1278
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım