Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

 
TOLGA BOZTOPRAK ‘’Mülteciler’’
 
İstanbul / Efecehaber - Tolga Boztoprak’ın  Mülteciler ” isimli kişisel resim sergisi Nişantaşı Akyol Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu. 33 adet tablodan oluşan “Mülteciler 4 Şubat -18 Şubat 2016 tarihleri arasında görülebilecek.
 
Tolga Boztoprak Mülksüzler temasını ele aldığı resim dizisinin devamı niteliğindeki “Mülteciler“de; zorunlu göç sonucu,yurdundan edilmiş insanların, dramını ele alıyor.
 
 
Tolga Boztoprak “Günlük hayatta ne kadar çok insan ile karşılaşıyoruz kim olduklarını bilmeden. Yaşadıkları hayatı, doğdukları yeri bin bir sebeple geride bırakmak zorunda kalan insanları. İç savaşlar, çatışmalar, yoğun baskılar, büyük afetler. Sebebi her ne olursa olsun insan hayatının önemi ön plandadır her zaman.  Mülteciler, denizde boğuluyor, büyük kentlerin her sokağında karşımıza çıkıyor, yaşadıkları dışlanmışlıklar insanlığın yüreğini kanatıyor. Tuvallerime yansıtıyorum çünkü bu vahim olayın farkına varmak zorundayız. ’’ Diyerek duygularını anlattı. 
 
Sanat eleştirmeni Serkan Azeri  ise, Boztoprak’n eserleriyle ilgili olarak değerlendirmede bulundu.
“Ressam Boztoprak çalışmalarında, Mülteci(ler) odaklı hareket etmiş ve bu sebeple ortaya çıkan sosyal sorunlara dikkat çekmiştir. Hiç kimse doğduğu yeri geride bırakarak hayata yeniden kolayca başlayamaz. Öyle ki neredeyse hiçbirimiz, yanı başımızda bizimle yaşayan, ekonomik yetersizliklerden dolayı, özensiz ve eski kıyafetler içerisinde yaşam mücadelesi veren bu insanları kendi ülkelerinde, göçlerinden önce nasıl bir hayat sürdüklerini bilemiyoruz. Belki bir mühendis belki bir doktor belki bir avukat belki de bir sanatçı olabilirler. İşte Boztoprak da bu sergisinde, mültecilere farklı bir gözle bakmamız gerektiğini, empatiyi ve var olan ironiyi vurguluyor.
 
 
 
 Farklı yaşam biçimlerini, kültürel farklılıkları arada kalmışlıkları gözlemleyerek mülteci kavramına dair figürleri gerçekçi bir şekilde yorumlayıp tuvallerine aktaran sosyalist sanatçı Boztoprak, kullandığı renklerle kendine has bir tavır ve anlayışı ortaya koymaktadır. Resimlerin hemen hemen tamamında kent görüntüsü, arka planda akıp giden bu zamansal süreçlere gönderme yaparcasına soyutlamacı bir anlayışla biçimlenmektedir. Resmin bu biçimlenişi, genel kompozisyon içerisinde grup içindeki bazı figürleri gittikçe derinlere doğru flulaştırmakta ve ön planda, tiyatral etkinin ifadesel olarak verileceği aynı zamanda da, izleyicinin o karakter üzerinden okumalar yapabileceği kilit figürlerin yapısını ön plana çıkarmaktadır.”
 
Çok sayıda davetlinin bulunduğu açılış, Ayla Akyol’un naif evsahipliğinde yapılan kokteyle devam ederken; izleyiciler Tolga Boztoprak’tan eserleri hakkında bilgi alıp, bolca fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 9.2.2016 10:08:46
Yazdır Yazdır
Okunma 1269
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım