Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

BEDRİ BAYKAM ‘’ARKA BAHÇE’’
 
 
BEDRİ BAYKAM
‘’ARKA BAHÇE’’
 
Efecehaber (İstanbul) Ünlü sanatçı Bedri Baykam, 136. kişisel sergisini, 10 Şubat 2016 Salı akşamüstü, kendi mekânı Piramid Sanat Galerisi’nde açtı. “ARKABAHÇE” isimli serginin açılışı, sanatçı ve sanatseverler, basın mensupları, kolleksiyonerlerden oluşan kalabalık bir davetli topluluğunun huzurunda yapıldı.
 
Bedri Baykam’ın, Arka Bahçe isimli sergisinin sunumu“Bedri Baykam’ın ürettiği son işler, uzun bir süre ayrı kaldığı İstanbullu sanatseverlerle olan son buluşmasıyla yaşam okyanusunda yol alırken varış noktasını umursamadan gezme lüksüyle kapınızı her an çalabilecek bir denizci gibi.  
Son işler, California dönemi, Şerit Resimler, Dişi Entrikalar,Gerçek Sahteler, Lolitart, Tarihin Röntgencisi ve Be My Guest serilerine de göz kırpan taze izleri” olarak yapıldı.
 
Ressam ve Yazar olan Bedri Baykam 1957 yılında Ankara’da doğar. İki yaşında resim yapmaya başlayan Baykam’ın işleri, altı yaşından bugüne kadar Bern, Geneva, New York, Washington, Paris, London, Rome, Munich, Stockholm, San Francisco, Berlin başta olmak üzere tüm dünyada sergilenmeye başlar. 1975-80 arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde ekonomi, L’Actorat’da aktörlük tahsili yapar ve  1980-1983 yıllarında, California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi alır.
 
          
 
 80’li yıllarda başlayan uluslararası Yeni Dışavurumculuk Akımı’nın öncülerinden olan Baykam, 1987 yılına kadar Amerika’da kalır. İstanbul’a geri dönen Baykam bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 125 kişisel sergi açar ve sayısız grup sergisine katılır. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli müze ve koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı;  eserlerini ABD, Çin, Kore, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Kanada, Arjantin, Japonya, İsveç, Gürcistan, Makedonya, Finlandiya ve Mısır’da sergiler.
 
 Birçok kısa metrajlı film ve video çekip, aktörlük yapar. Baykam 80’lerde ayrıca New York’un çehresini değiştiren graffiti sanatçılarından biri olarak, 80’lerden itibaren standart hale getirdiği büyük boy işleriyle, politika ve erotizmi çağdaş sanat ortamımıza taşır. Sanatçı, son beş yıldır, yıllardır üzerinde çalıştığı, dijital ve boyasal saydam katmanlar serilerinin uzantısı olarak, tüm dünyada büyük ilgi gören 4-D “Dört Boyutlu” işler üretmeye başlar.
 UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği‘nin de kurucularından ve bu örgütün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı olan Baykam, aynı zamanda IAA Avrupa ve IAA Dünya’nın Yönetim Kurulu’nda bulunuyor.
Aynı zamanda Cumhuriyet gazetesi yazarı ve eski CHP Parti Meclisi Üyesi  Baykam, 23 kitabın yazarı olup, hakkında yayınlanmış 50 katalog ve 5 kitap bulunuyor. Sanatçı alışmalarını halen İstanbul’da sürdürüyor.
 
Baykam’ın 2013-2015 yılları arasındaki çalışmalarının yer aldığı sergideki eserler bir anlamda sanatçının düşünsel ve teknik planda kendi yakın geçmişinin bir sentezini oluşturuyor. Piramid Sanat, bu sergi ile ilgili geniş bir de  katalog çıkardı. Türkçe-İngilizce olarak hazırlanan bu yayında Sibel Baykam, Öykü Eras, Denizhan Özer ve Barış Sarıbaş’ın, Bedri Baykam’la yaptıkları bir söyleşi de yer alıyor.
 
Sergi, 27 Mart 2016  Pazar gününe kadar gezilebilir.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 13.2.2016 22:26:29
Yazdır Yazdır
Okunma 1125
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım