Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

20. ÖNCÜ KADINLARIMIZ SERGİSİ
 
20. ÖNCÜ KADINLARIMIZ SERGİSİ
 
 
 
Efecehaber (Çanakkale) - Biga Atatürk Kültür Merkezinde 8 Mart 2017 etkinlikleri kapsamında yer alan 20. Öncü Kadınlarımız Sergisi, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık tarafından açıldı. 
 
Küratör ressam Ülkü Cılızoğlu, basın danışmanı yazar, ressam Harika Ören, Ruhan Işık, Biga Kültür Müdürü Ahmet Ziya Özkankul , sanatçı yazar İclal Aydın,Rekreasyon Derneği Başkanı Canan Arabacı, Biga Musiki Derneği Kurucu Başkanı, koro şefi Şerife Kavas Gümülcine, Arkeolog ve Uluslararası Kadın Kültürleri Federasyonu Türkiye Temsilcisi Bensen Ünlüoğlu, Eczacı Jale Önen, ressam Mine Özkul, İkonix Emlak Danışmanı İnci Basım, Kültür Merkezi Müdürü Türker Pazarcık,  açılışta yer aldılar.
 
 
 
Türkiye’nin öncü kadınlarını ülkemizde ve dünyada tanıtmak, yaşatmak ve gezici müze oluşturmak amacıyla hazırlanan Öncü Kadınlarımız resim sergisi açılışı saat 18:00'de gerçekleştirildi. Sergide; başarılarıyla tarihe damgasını vurmuş, hayatın farklı alanlarında verdikleri mücadeleler ile öncü kimliği kazanmış kadınların, usta ressamlar tarafından yapılan tabloları sergilendi. Satı Kadın, Sabiha Gökçen, Nene Hatun, Afife Jale, Semiha Berksoy, Türkan Saylan, Halide Edip Adıvar, Mihri Müşvik  vs. gibi isimlerin yer aldığı sergi büyük ilgi gördü. 
 
 
Açılış kurdelesini sanatçılar ve eşi Ruhan hanımla birlikte çözen, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; ""Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: 'İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin? ‘’ sözünü hatırlatarak, amacımız; kadın haklarının tam olarak korunduğu, kadının sosyal yaşamdaki yerinin garanti altına alındığı, ekonomik ve sosyal hayata güçlü bir şekilde katıldığı, özgürlüklerinin korunduğu bir toplumsal düzen olmalı. Bizler kadınların toplumsal düzende olmaları gerektiği yerde yaşamaları için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizler toplumun yarısının ayaklarından yere zincirlenmesini asla kabul etmeyecek, insan özgürlüğüne yönelik bu büyük haksızlıkla da mücadelemize devam edeceğiz.’’dedi. Konuşmasını ‘’Tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü içten bir şekilde kutluyor, başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere ülkemizde kadın hakları için çalışan tüm insan hakları savunucularını da şükranla anıyorum.’’ Diyerek bitirdi.
 
 
İsmail Işık, sergideki eserler ve sanatçıları hakkında tek tek bilgi aldı. Düzenlenen kokteyl eşliğinde, sanatçılarla tanışan Bigalı sanatseverler, hatıra fotoğrafları çektirdiler. Sergi hep birlikte çoşkuyla okunan marşlarla sona erdi. 
 
   
 
 
Öncü Kadınlarımız resim sergisi Çanakkale Biga Atatürk Kültür Merkezi'nde 14 Mart 2017 akşamına kadar görülebilir.   
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 10.3.2017 18:32:10
Yazdır Yazdır
Okunma 1159
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım