Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

SEVGİ EKİP, TİYATROYA SIĞINALIM
 
         Yurdumuzda tiyatro salon sayısı artıyor. Ne yazık ki önceki yıla göre tiyatro seyirci sayısının azaldığı görülüyor. Oysaki Şehir Tiyatroları her ilde yeni oyunlarla sezon açıyor.
          Mart ayında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ‘’Hak’’ isimli oyunla 27 Mart Tiyatrolar Günü’nü kutladı. Seyircinin 50 dakika boyunca soluksuz izlediği oyun, müthişti. Gözyaşlarımızı tutamazken, oyuncuların etkin, enerji dolu performanslarını, avuçlarımız patlayıncaya kadar alkışladık.
          Nisan ayında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ‘Ben Çağırmadım’’ adlı oyunu sahneye koydu. Engin Gürmen’in yönettiği oyun, Noel Coward’ın kaleminden. Yazacağı romana yeni konu arayan Mithat’ın, doğaüstü yeteneklere sahip madam ile başlayan macerası, yazar olarak beni son derece keyiflendirdi. Oyunu izlerken, Vasfi  Rıza Zobu ve Reşiha Vafi, iyi ki çevirisini yapmışlar, diye düşündüm. Onların şahsında tiyatromuza yıllarca emek veren, hayatta olmayan tüm tiyatro emekçilerine sessizce minnetlerimi ilettim.  
        Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, 2016-2017 sezonu sahne alan tiyatro oyunları arasından yaptığı değerlendirme sonunda ödülleri belirledi.  27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı. 21 Nisan Cuma günü Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu. 26. kez düzenlenen gecenin sunuculuğunu güzel üslubuyla Ece Dizdar yaptı. Değerli tiyatro sanatçılarımız  Gülriz Sururi, Dilek Türker, Tijen Par, Tilbe Saran, Şahika Tekand, Selçuk Borak, Nergis Öztürk, Serhan Süsler ve Onur Şenay’ın da bulunduğu töreni izlemek, tarihi bir geceye tanıklık etmek anlamındaydı. 
         TEB Özel Ödülü, “Şatonun Altında” performansıyla Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na; Yılın Oyunu Ödülü Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen “Godot’yu Beklerken” oyunuyla Stüdyo Oyuncuları’na gitti. Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü, Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki rolüyle Tilbe Saran’a; Tiyatro iN’in “Akciğer” oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü  ise Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit’e verildi. Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü’nü  “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat  Mahmut Yazıcıoğlu aldı.
         Onur Ödülleri; Yılın Kadın Oyuncusu İpek Atagün Gezener'e,  Yılın Erkek Oyuncusu Murat Çıdamlı ve  Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya 5 Mayıs’ta Ankara ve İzmir’de verilecek.
          23 Nisan’da yazdığım köşelerden birini sevgili Ata Çandır’a emanet etmiştim. Tiyatro sanatına aşık bu gencimizin yazısını, tam da yeri gelmişken sizinle paylaşmak isterim.
‘’Merhabalar, Harika hanım 23 Nisan için, bir günlük köşesine benim yazı yazmamı istedi. Ben kim miyim? Ata Çandır. Lise 2. Sınıftayım. Derslerimin yanı sıra tiyatro yapmaya çalışıyorum. 
Görüyorum ki, halkımız tiyatroya gerektiği kadar ilgi göstermiyor. İnsanlar tiyatro yerine sinemaya gitmeyi tercih ediyorlar. Sinemaya gitmelerine karşı değilim. O da güzel alışkanlık. Sadece ‘’ Tiyatro çok sıkıcı’’ dediklerinde üzülüyorum.
Bunu söyleyenler, okulda yapılan oyunları izleyenler. Oysaki okullarda hazırlanan oyunların çok değerli olduğunu düşünüyorum.  Tiyatro toplumun aynasıdır.
Ülkesinin çocuklarına bayram hediye eden ilk lider Atatürk ‘’ Sanattan uzaklaşmış bir toplumun en önemli hayat damarlarından biri kopmuştur’’der. 
Bunun içindir ki sizleri en yakın tiyatroya giderek, bir oyun izlemeye çağırıyorum. Eminim tiyatronun bağımlısı olacak ve oyunları izlemeye devam edeceksiniz. Lütfen tiyatrolarımızı boş bırakmayalım. Toplumumuzun hayat damarlarına sahip çıkalım. Ata Çandır’’
        Bu yazıyı yazarken kulağımda, Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Çevik’in konuşması yankılanıyor. ‘’Mevsimlere sevgi ekmemiz lazım. Kışa sevgi ekmemiz lazım ki, üşüyenler tiyatroya sığınsınlar. Hazanlara sevgi ekmemiz lazım ki; hayal kırıklıklarına uğrayan tiyatroya sığınsın. Baharlara sevgi ekmemiz lazım ki YARIN olabilelim.’’
         Tiyatro ile nefes alabileceğimiz yarınlara…
 

 


Ekleyen Harika ÖREN
Tarih 29.4.2017 22:19:29
Yazdır Yazdır
Okunma 227
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • 19 Mayıs Kutlu olsun
 • Hamurunda Çamur Varsa…
 • Dünya Tiyatrolar Günü Kutlandı
 • Van Gogh ve Japon Kültürü
 • Kadın Engel Tanımaz
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 • Aşk iki kişiliktir
 • Sevgililer Gününüz kutlu olsun!
 • Nice mutlu yıllara
 • HUMANİST VENEDİK BİENALİ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım