Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

YENİ MÜZELER YAPILIYOR
 
       Özel ve kurumsal müze projeleri tasarlanıyor. Yapımları hız kazanıyor.
       2012 yılında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Sergi Salonunda  ‘’Ah Aşk’’ isimli sergimi açtım. Eski tuğla fabrikasından kalma, tarihi mekan şimdi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Atilla Özer Karikatürlü Ev’i olarak anılıyor. Aynı dönemde,  Anadolu  Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü öğretim üyesi Numan Aslan hocamın önerisiyle, 3. Sanat Çalıştayı’na katılma fırsatı yakaladım. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Çağdaş Sanat Müzesi oluşturma çalışmalarına başladıklarını  o yıl biz sanatçılarla paylaşmıştı.
       2017 Eskişehir Tepebaşı 8.Uluslararası Sanat Çalıştayı bitiminde; 9 yıl boyunca 231 sanatçının konuk edilerek, 335 eserin Eskişehir koleksiyonlarında bulunduğunu biliyoruz.  
       Eskişehir sanatta öncü bir kent. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği  tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ’Sanata Katkı Kurumsal Ödülü, bu yıl Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın Ahmet Ataç’a verildi. 11. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu, 8. Uluslararası Sanat Çalıştayı, 7. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kurulması ve her alanda sanat eğitimlerine öncülük etmesi nedeniyle bu ödüle layık görüldü. 
        Polimeks , Eskişehir modern sanat müzesini açmaya hazırlanıyor. Japonya’nın önemli mimarlarından Kengo Kuma’nın tasarladığı müzenin 2017 sonunda açılması planlanıyor. Mimar  Kengo Kuma, Mimari felsefesini, “Doğa ile mimariyi, ‘bina’ ve bulunduğu ‘lokasyon’ arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacak şekilde harmanlamak” olarak tanımlıyor. Yapımda ahşap, taş ve kağıt gibi doğal ve yerel malzemeler kullanmayı tercih ediyor. Otobüs durağından restorana, mağazadan otele farklı mekanlar tasarlayan Kuma, müze binaları konusunda da ciddi bir tecrübe ve birikime sahip.
         Kendisi de Eskişehirli olan Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca’nın girişimi sonucu  yapılan kompleks, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tarihi Odunpazarı bölgesinde inşa ediliyor. Eskişehir’de modern sanat müzesi ve bünyesinde bir de butik otel barındıran projenin temeli atıldı.  Müzede, Polimeks koleksiyonundaki modern ve çağdaş sanat eserleri sergilenecek. Dönemsel sergiler, sanatçı buluşmaları, atölye, seminer ve eğitim programlarının da yer alması planlanıyor.
        Bulunduğu şehirle ve yerel kültürle bütünleşen, ona katkıda bulunacak, sürdürülebilir ve bizden sonraki jenerasyonlara ilham kaynağı olacak izler bırakmak, düşüncesi çok önemli. Müze, Eskişehir’in UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş tarihi ve en özel bölgesi olan Odunpazarı  restorasyon çalışmalarının içinde yer alıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Türkiye’nin  örnek kenti Eskişehir’i, sanat kenti haline getirmek için her türlü desteği veriyor.
         Bir güzel haberde  Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan’dan geliyor. Eskişehir Ticaret Borsası yerleşkesine bir sanat galerisi açılıyor. Sanat şehri Eskişehir heyecanla müzelerine kavuşmayı bekliyor.
         İstanbul Dolapdere’de Koç Müze’sinin yapımı devam ediyor. Antrepo 5, Resim ve Heykel Müze’sine dönüştürüldü. İstanbul Modern Müzesi, Galaport Projesi içine dahil edilerek, yeniden yapılanacak. Ara Güler Müzesi yapımı gündemde.
          İstanbul Büyükşehir Belediyesi programında yapımı tasarlanan 16 müze projesi var. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Abdullah Gül Müze ve Kütüphanesi, İstanbul Kent Müzesi bu tasarının içinde yer almaktalar.
           Yerli ve yabancı mimarların görüşlerine başvuruluyor. Müze ve kütüphaneleri içinde barındıran projeler üretiliyor. Yarışmalar açılıyor. Rekabetçi bir süreç yaşanıyor. Müze yapımı Türkiye için yeni bir kavram ve bu konuda gelişmiş ülkelerin öngörülerine muhakkak başvurmak gerekiyor.
 

 


Ekleyen Harika ÖREN
Tarih 5.5.2017 22:28:50
Yazdır Yazdır
Okunma 203
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • 19 Mayıs Kutlu olsun
 • Hamurunda Çamur Varsa…
 • Dünya Tiyatrolar Günü Kutlandı
 • Van Gogh ve Japon Kültürü
 • Kadın Engel Tanımaz
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 • Aşk iki kişiliktir
 • Sevgililer Gününüz kutlu olsun!
 • Nice mutlu yıllara
 • HUMANİST VENEDİK BİENALİ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım