Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

NEDEN SAĞDAN SOLA?
 
       Neden sağdan sola? Saat akrep ve yelkovanı neden sağdan sola döner? Tam terside olabilirdi değil mi?
        Bu işin ucu Mısırlıların yaptığı ilk güneş saatine dayanıyor. Güneşi gözlemleyen Mısırlılar, doğduğu andan battığı ana kadar olan zaman aralığını merak ederler. Gözlemleri sonucunda her gün düzenli olarak doğan, gökyüzünde bir yay çizerek batan güneşin bu hareketinden yararlanırlar.  İlk güneş saatini yaparlar.
        Nasıl mı? Bir meydana yüksek bir taş koyarlar. Güneş hareket ettikçe  Mısırlılar gölgesini takip ederler. Güneş doğduğunda gölge Batı’da oluşur. Yükseldikçe gölge Kuzey’e yani sağa doğru hareket eder.  Batarken Doğu yönüne ulaşır.  
Güneşin gölgesi soldan sağa döner. Bugün tüm saatlerin akrep ve yelkovanlarının döndüğü sağ yöne doğru.  Sebebi Mısır’ın  Kuzey Yarım Küre’de ama Ekvator’a yakın bir konumda olmasıdır. 
         Eğer ilk saat Avustralya’da keşfedilseydi, büyük bir ihtimalle bugün akrep ve yelkovan ters yönde dönüyor olacaktı. Çünkü  Avustralya Ekvatorun güneyindedir ve güneş doğduğunda taşın gölgesi güneye düşer. Güneş yükseldikçe sola doğru döner.
          Eski Mısır’da yapılan ilk güneş saatinden beri akrep ve yelkovan sağa doğru döner. Öyle ki sağ ve sol yön öğretilirken, sağ yön ‘’Saat yönüne’’ diye tanımlanır.
          Neden sağdan sola? Arapça neden sağdan sola yazılır? Tam terside olabilirdi değil mi?
          Enteresan bir açıklaması var. M.Ö. 3000 yıllarından itibaren kültürlerin yazı sistemleri gelişmeye başlar. Mezopotamya halklarının çivi yazısı ve Mısır’ın Hiyeroglif yazısı bu dönemin bilinen yazılarıdır. Hiyeroglif yazı bölgesiyle sınırlı kalırken, çivi yazısı Sami Dili’nin ilk tarihi etkin ve yaygın iletişim aracı olur.
           Burada belirtmek gerekir. Sam Nuh Peygamberin üç oğlundan biridir. Başyardımcısıdır. Dini inanışlara göre Sam insan türünün dünyaya yayılmasını sağlar. Ham ve Yafes gurubundan birinin atasıdır. Türklerin Yafes,  Arap ve Parsların Sam soyundan geldiği kabul edilir. Sam’dan türediklerine inanılan ve aralarında dil yakınlığı bulunan toplumlar ‘’Sami Irkı’’ adını alır. 
           Çivi yazısı yukardan aşağı yazılırken sonraları sağdan sola yazılmaya başlandı. Sami dilleri birkaç istisna dışında hep böyle yazılır. Yazılar, fırında kurutulmuş kil tabletlere, güneşte kurutulmuş plakalara, taşlara, keski ile kazınırdı. Keski sağ elle kullanılınca yazının sola doğru oyulması daha uygun düşüyordu. Bu stil, Araplar, İbraniler ve Fenikelilerde de aynen devam etti.
           Fenikeliler, bugün Suriye, Lübnan, İsrail’in olduğu bölgelerde yaşıyor, deniz yoluyla ticaret yapıyorlardı. Akdeniz, İngiltere’nin batısı hatta Afrika’nın güneyine kadar ticari mallarıyla kültürlerini beraber taşıdılar.  Yunanlılar ve Fenikeliler Sami alfabesini kendilerine adapte ettiler.  Sonrasında Romalılar harflerin biçimlerinde değişiklik yaptılar. Böylece Çağdaş Latin Alfabe’sinin kaynağı oluşuverdi.
          Batı kültürlerinin kullandığı mürekkep yağlı ve zor kuruyan türdendi. Sağ elini kullananlar ki genelde bu el kullanılıyordu; sağdan sola yazmaya başladığında daha önce yazdığı satırlara değerek, mürekkebi bulaştırıyordu. Yazının kuruması için duraklayarak yazmak gerekince çok zaman alıyor ve riskli oluyordu. Mürekkebin ele bulaşması daha bir sorun oluyordu. Sol el kullananlar sıkıntı çekmezken sağ el kullanan genel çoğunluk zorlanmaktaydı. 
           Mürekkeple yazmanın zorluğu olmasaydı bugün hala soldan sağa yazıyor olacaktık.
           Bayram rehavetiyle okunacak, bilgi dağarcığımızı zenginleştirecek, keyifli bir yazı yazmak istedim. Sevdiğinizi umarım.  Şeker tadında bir bayram dileğimle.
 

 


Ekleyen Harika ÖREN
Tarih 25.6.2017 01:39:12
Yazdır Yazdır
Okunma 319
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • 19 Mayıs Kutlu olsun
 • Hamurunda Çamur Varsa…
 • Dünya Tiyatrolar Günü Kutlandı
 • Van Gogh ve Japon Kültürü
 • Kadın Engel Tanımaz
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 • Aşk iki kişiliktir
 • Sevgililer Gününüz kutlu olsun!
 • Nice mutlu yıllara
 • HUMANİST VENEDİK BİENALİ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım