Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

Perili Köşk’te Sanat
 
        İstanbul, 24 saat yaşayan bir metropol ve müzeleri, sanat galerileri, uluslararası fuarları, workshopları ile bir Sanat Başkenti. Düzenlenen onlarca sanatsal etkinliğinde dünyanın her yerinden çağdaş sanat eserleri,  galerilerde  yer buluyor. Avrupa ile Asya kıtasını birleştiren kültür ve sanatının oryantalist-çağdaş karması İstanbul’da hayat buluyor.
       İstanbul sanat ile nefes alıyor. Biz sanatla nefes alıyoruz. Bu yaz medya sanatının İstanbul’daki en adresi Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki yapıtlardan oluşan üç yeni sergiyle sanatseverleri buluşturuyor. Türkiye’nin ilk kapsamlı uluslararası medya sanatı koleksiyonuna sahip Borusan Contemporary sergileri ve etkinlikleriyle günümüz sanatının sıcak izlerini sürüyor.
        Borusan Contemporary’nin genel sanat direktörü ve sergi küratörü  Kathleen Forde’un Kasım 2014 tarihinde ilki gerçekleşen “Uvertür” sergi dizisinin ikincisi; Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yeni katılan gösterilmemiş yapıtlardan oluşuyor. “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Yeni Eserler” adlı bu sergide, Borusan’ın son dönemde koleksiyona yeni işler katarken gözettiği coğrafi, estetik ve türe dayalı yaklaşımı gözler önünde seriyor. “Uvertür” Angela Bulloch, U-ram Choe, Chris Doyle, Kurt Hentschläger, Ali Kazma, Rachel Rossin, Christa Sommerer ve Laurent Mignonneu gibi sanatçıların dijitalleştirilmiş peyzajları ve yeni sipariş edilmiş videolarından sanal gerçeklik videolarıyla,  interaktif portrelere uzanan bir çeşitlilik gösteriyor.
           Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı “Ola Kolehmainen: Sinan Projesi”  Borusan’ın 4. katında yer alıyor. Ola Kolehmainen soyut karakterli çalışmalarıyla tanınıyor. Uluslararası çağdaş fotoğraf sanatının en önemli temsilcilerinden biri olarak değerlendirilen çalışmalarından oluşan “Sinan Projesi”nin odağında Bizans ve Osmanlı mimarisinin başyapıtları var. Borusan Contemporary tarafından kendisine verilen özel siparişle, Mimar Sinan’ın yapıtları üzerine çalışmaya başlayan sanatçı, 2012–2014 yılları arasında usta mimarın yapıtlarını; O’nu etkileyen  Bizans mimarisi geleneğiyle birlikte ele alan, bir dizi büyük boyutlu renkli fotoğraf üretti. Tamamı diasec tekniğiyle Düsseldorf’ta basılan çalışmalar, Mimar Sinan’ın yapıtlarının bağlamını daha önce görülmemiş ve fark edilmemiş açılardan ele alarak yaratıcı bir estetik yorumlamanın kapılarını açıyor. 
         Kolehmainen renk ve form öğelerini ön plana çıkaran etkileyici çalışmalarında geliştirdiği özgün yorumla, disiplinler arası bir etkileşimin altını çiziyor. Bu hem İstanbul’un çok kültürlü karakterini hem de çağdaş sanatın bu gelenekle nasıl yaratıcı bir diyaloga girebileceğini gözler önüne seriyor. Sinan’ın üçboyutlu mimari yorumunu kendi fotoğraf estetiğinin temeline yerleştiren Kolehmainen’in, yüzyıllar boyunca durmadan fotoğrafı çekilen kutsal mekânları şimdiye dek görülmemiş bir perspektiften ele alırken; dün ile bugün arasında etkileyici bir ruhsal bütünlüğü vurguluyor.
          Necmi Sönmez küratörlüğünde, çağdaş sanatla zaman arasındaki ilginç ilişkiyi sorgulayan “Günlerin Tortusu” sergisi de Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan yapılan bir seçkiyle mekanda yer alıyor. Daha önce Leylâ Erbil, Tezer Özlü gibi yazarların kitaplarından yola çıkarak düzenlenen sergiler geleneğinin devamı “Günlerin Tortusu”nun kavramsal çerçevesini eşsiz yazar Tomris Uyar’ın kurgu dünyası oluşturuyor. “Günlerin Tortusu” sergisi, yaşadığımız zamanların ve süreçlerin yaratıcı sanat üzerinde bıraktığı izleri farklı estetik kaygılardan yola çıkarak sorguluyor
         Ali Kazma’nın Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun sipariş ettiği son çalışması ‘’yer altı’’ enerji üretimi sürecinin izlerini sürerek insanların var olma potansiyeli ve hareket kabiliyetini mercek altına alıyor. 
        3 Eylül 2017 tarihine kadar sürecek olan üç yeni sergiyi, yazın bunaltan sıcaklarında serin Perili Köşk içinde sanatla nefes alarak değerlendirebilirsiniz. 
 

 


Ekleyen Harika ÖREN
Tarih 11.7.2017 12:43:31
Yazdır Yazdır
Okunma 191
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • 19 Mayıs Kutlu olsun
 • Hamurunda Çamur Varsa…
 • Dünya Tiyatrolar Günü Kutlandı
 • Van Gogh ve Japon Kültürü
 • Kadın Engel Tanımaz
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 • Aşk iki kişiliktir
 • Sevgililer Gününüz kutlu olsun!
 • Nice mutlu yıllara
 • HUMANİST VENEDİK BİENALİ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım