Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

İMKANSIZ MI?
 
İMKANSIZ MI?
       İmkânsız mı? Hayır değil. İmkânsız, hayallerine tutunan, bilgisine güvenen, kendini önemseyen kişilerin defterinde olmayan bir kelimedir.
        Profesör bir adam, duymayan kız kardeşinin hayatını kolaylaştırmak için bir alet icat etme gayretindeydi. Yıllarca denedi, beğenmedi, yeniden denedi, eksik buldu yine devam etti. Buluşunu tamamladığında, ürününü hayata geçirmek için yıllarca yardım aradı. ''İmkânsız'' dediler ama o inandı. İnsan sesini kablo yardımıyla kilometrelerce öteye taşıyan, Graham Bell insanlığa büyük bir imkan sundu.
        Ressam bir adam, gönül verdiği resim sanatına ömrünü verdi. Çevresinde ki insanlar O'nu alaya aldılar. Romatizmadan etkilenen ellerinin acısına ve insanların söylediklerine aldırmadan resme devam etti. Haz ve güzelliğin yaratılışının kalıcılığına inanmıştı. Büyük usta Renoir, kendine inancını asla yitirmeyerek; ardından gelen sanatçılara, imkanlar sunulmasına yol açtı.
         İradeli bir adam, ''İmkânsız kelimesi ancak sersemlerin sözlüklerinde yazar'' diyerek yola çıkmıştı. Alp Dağı'nın ordusuna geçit vermeyeceğini duyduğunda, Napoleon '' Bu İmkânsız!'' dedi. Simplon yolu yapıldı. Ordu Alpleri geçti.
          Cumhuriyetin kurulup, devrimlerin yapıldığı yıllar ‘’İmkansız’’ görünüyordu belki. Adına bilim Olimpiyatları başlatılan Aziz Sancar, Nobel Ödülünü aldı. Orhan Pamuk’u unutmayalım.
         Kemal Kılıçtaroğlu ‘’Adalet’’ sloganıyla 69 yaşında bir adım attı. ‘’İmkansız’’ görünen ‘’Dünyanın en uzun ve kalabalık katılımlı yürüyüşünü’’ gerçekleştirdi.  25 günde 650 bin adımı tamamladı.  
         Kurbağa Yarışı hikayesini bilir misiniz? Bir kaç kurbağa, bir kuleye tırmanmak için yarışa girerler. İnsanlar buna inanmazlar. ''İmkansız'' derler. Yine de seyretmekten kendilerini alıkoyamazlar. Bir yandan da söylenmektedirler. ''Iııh'', ''Olmaz'' ''Başaramazlar'', ''İmkansız bu!'' diye söylenmektedirler. Bu sözlerin duyan kurbağalar, umutsuzluğa kapılır, pes etmeye başlar, güçleri tükenir ve yarışı bırakırlar. Sadece bir kurbağa azimle, ıhlaya-sıçraya kulenin tepesine ulaşır. şaşıran biri seslenir. ''Hey, bunu nasıl başardın?'' Kurbağa duymaz. O zaferinin tadını çıkarmaktadır. İmkânsızı başarmıştır. Sağırdır, kulakları duymamaktadır.
         İradeli, değerini bilen insanlar yollarında, hedeflerine doğru  adım adım yürürken, etraftan çıkan çatlak seslere kulak tıkarlar. Onların aklı fikri amaçlarındadır. Azimle çalışırlar. Aradığımız fırsat aslında içimizdedir. Çevremizde, şans ya da tesadüflerde değildir. Cevher bizdedir. Yeter ki kendimizi tanıma olgunluğuna ulaşabilelim. İnanalım.
         Bruce Barton’un güzel bir sözü vardır. ‘’Kendine inanma cesareti göster. Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin, koşullar üzerinde olduğuna inanma cesaretini gösterenler arasından çıkar.’’ Der.
         Samsun’da ki ‘’İlk Adım Meydanı’’nı hatırlayalım. M. Kemal Samsun’a bir adım atarak Kurtuluş Savaşını başlatmıştır. İnananlarla ‘’İmkansız’’ı başarmıştır.
          Bir zamanlar Dünya'nın uydusu Ay'a ayak basmanın da’’ İmkansız ‘’olduğu söylenirdi. Hayal olarak Jules Verne’nin kitaplarında yer alan  hikaye; adım adım çalışılarak, gerçekleştirilmiştir. Neil Armstrong'un aya ilk ayak bastığında söylediklerini hatırlayalım. ''Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım'' demiştir.
           Kimileri karşı çıksa da, ''Kuyruklu Yıldız Altında İzdivaç'' günleri çok gerilerde kaldı. İnsanlık günümüzde kuyruklu yıldızları gözlemliyorken; uzayda yaşam imkansız mı? Hayır değil...
          Hayal et! Hedef koy! İnan! Sabırla çalış! Yarınlar için hiç bir şey imkânsız değil.
 

 


Ekleyen Harika ÖREN
Tarih 19.7.2017 22:20:08
Yazdır Yazdır
Okunma 186
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • 19 Mayıs Kutlu olsun
 • Hamurunda Çamur Varsa…
 • Dünya Tiyatrolar Günü Kutlandı
 • Van Gogh ve Japon Kültürü
 • Kadın Engel Tanımaz
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 • Aşk iki kişiliktir
 • Sevgililer Gününüz kutlu olsun!
 • Nice mutlu yıllara
 • HUMANİST VENEDİK BİENALİ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım