Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

Nazan Erkmen’e Bungei Özel Ödülü
 Nazan Erkmen’e Bungei Özel Ödülü
 

         Harika Ören/Efecehaber-İstanbul  Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen Japonya’da düzenlenen ArtTurkey JAPAN 2017 Nittoten 7 Sergisi‘nde ziyaretçiler arasında yapılan oylama ileJapon sanatseverlerin oluşturduğu halk jürisi tarafından 3 eseriyle Bungei Özel Ödülüne layık görüldü.

         Japon Sanat Merkezi (JSM) tarafından Türk sanatı ve sanatçılarını Japonya’da tanıtmak üzere Japonya’da şimdiye kadar yapılmış en büyük güncel Türk sanatı sergisi olan ArTTurkey JAPAN sergisi gerçekleşti. “ArTTurkey JAPAN 2017” (日土展 / NİTTOTEN 7) 26-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında yine dünyanın önde gelen sanat müzelerinden Tokyo-Machida City Museum of Graphic Arts’da yapıldı.
 
 
           52 Türk ve 15 Japon olmak üzere toplam 67 sanatçının eserlerinin yer aldığı serginin açılışını Tokyo Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Ali Karakuş, Machida Belediye Başkan Yardımcısı Yamada Norihito yaptılar. Açılış resepsiyonuna Meclis üyesi Fujita Gaku, ünlü yazar-ressam Kobayashi Yutakabaşta olmak üzere çok sayıda seçkin davetli katıldı. Açılış sırasında ve sergi boyunca ziyarete gelen konuklara sergiye katılan eserler ve sahipleri hakkında tek tek bilgi verildi. ArtTurkey 2017 sergisi 1000’ den fazla Japon izleyici tarafından gezildi.
         Sergi ziyaretçileri arasında yapılan oylamayla Japon sanatseverlerin oluşturduğu halk jürisi tarafından Nittoten Ödülleri‘ne layık görülen eser ve eser sahipleri belirlendi.
          3 eseriyle Bungei Özel Ödülüne layık görülen Prof. Nazan Erkmen, 1945’de Balıkesir’de doğdu. Lisans, yüksek lisans, doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. 1994′de doçent,  1996′da profesör oldu. 2006-2012 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde seçimle gelen ilk kadın dekan olarak görev yaptı. 2011-2014 yılları arasında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde dekanlık yaptı.
 
 
         Erkmen, çocuklar ve büyükler için 100’ün üstünde kitap resimledi.  Gılgamış Efsanesi, Dede Korkut Öyküleri, Ömer Hayyam Şiirleri, Bir Bennu’dur İstanbul , bu kitaplardandır.  Karıncanın Anıları, Kör Kedi ve Sevdalı Fare, İstanbul Efsaneleri, Mim. Cengiz Bektaş’ın yazdığı “Kuşun Kanadında” kitapları ve  sayısız kitap kapağı, afiş, şiir ve öykü resimlemeleri, aktüel-kültürel dergilerde illüstrasyonları yayımlandı. 1998 ve 2000′de Japonya ve Bratislava “Selected World Illustrators Biennal” (Seçilmiş Dünya İllüstratörleri Bienali)’ne seçildi. Posta Genel Müdürlüğü tarafından “Uluslararası Intercept Pullar-Masalllar ve Efsaneler Serisi”, “Atatürk”, “23 Nisan” başlığı altında pulları basıldı.
          Ülkemizde olduğu kadar yurt dışındaki başarıları ile tanınan sanatçı, Doğu Avrupa İllüstrasyon Bienali’nde aldığı ödül ile “Seçilmiş Dünya İllüstratörleri” arasında yer aldı. 2009 yılında Polonya Resim Bienali ve 2010 yılında Çek Cumhuriyeti, Pilsen IV. Resim Bienali ve 2010 yılında Üsküp Uluslararası Afiş Yarışması’nda, 2011-2012 yıllarında Polonya, Üsküp, Pilsen Çizgi Bienallerinde jüri üyesi olarak görev yaptı.
 

 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 17.9.2017 11:50:17
Yazdır Yazdır
Okunma 844
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım