Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

J. Sorolla modaya imzasını attı
 
J. Sorolla modaya imzasını attı
 
 
        Joaqin Sorolla'nın tablolarındaki kadınlara hepimiz hayran kalırız. O kadınlar ki doğanın ılık güneşinde, deniz kıyısında, yeşil kırlarda, naif bedenleriyle  uçuşurlar…  Kostümlerinden beyazın gizlediği tüm renk skalası yayılıverir. Ellerinde keten şemsiyeleri, kırılgan boyunlarının tuttuğu güzel başları üzerindeki şapkalarıyla  muhteşem bir görüntü oluştururlar. 
          Sorolla’da modaya imza attı. Madrid'de Sorolla'nın tablolarından yansıyan dönemin moda  kıyafetlerini  konu alan bir sergi açıldı. İzlenimci sanatçının eserlerinde yer alan o günün modası  19. Yüzyıl bitimi 20.Yüzyıl başlangıcı giysi stil ve renkleri  tablolardan açık ve net bir biçimde yansıyor. 
 
 
 
       Eloy Martínez de la Pera'nın küratörlüğünü yaptığı Thyssen-Bornemisza ve Sorolla müzelerinin ortaklaşa düzenlediği '’Sorolla ve Moda'’ sergisi, Joaqin Sorolla'nın çalışmalarında yer alan kadın figür ve portrelerinde modanın varlığını analiz ediyor. Ortak çalışma sonunda  tablolardaki moda varlığını analizi muhteşem bir sergiye dönüşüyor. Mükemmel sonuç, her iki müzede  eşzamanlı  ‘’giysi şov’’ olarak sanatseverler ve moda dünyasıyla buluşuyor.
        Sergide, Sorolla’nın özellikle 1890-1920 yılları arasında çizdiği daha önce halka sunulmamış tablolarının da içinde bulunduğu özel seçilmiş; farklı müze ve özel koleksiyonlardan ödünç alınan toplam 70 eser bulunuyor. Eserlerdeki kadın modası büyük bir titizlikle yeniden kalıplara yatırılıyor. Kumaş, renk, stil donanımları yapılıyor. Aksesuarlar en ince ayrıntıları gözetilerek bu sergide hayat buluyorlar. Tablolardaki suretlerinin önünde yer alıyorlar.
          1863-1923 yılları arasında yaşayan İspanyol sanatçı Joaquin Sorolla ‘’Güneş Işığı Ressamı’’ olarak anılıyor.  Phillips Koleksiyonu'nun kurucularından  Duncan Phillips, 1910'da Madrid'de Sorolla'yı ziyaret ediyor.  1913'te Sorolla eserlerini yayınlıyor.  Sanatçı, güzellikle günışığını olağanüstü bir şekilde birleştiren, ışığın beyaz  renk üzerinde diğer renklerle kavuşumunu en güzel ve şeffaf biçimde tuvale aktarıyor.  Beyaz ten, beyaz yelkenler, beyaz elbiseler, beyaz duvarlar , beyazla fırçasının dansı uçuşan hafif bir esinti duygusu yaratan resimleriyle iyice gün yüzüne çıkıyor.
 
 
           Hayrettir, Sorolla’nın her bir beyazı diğerinden farklıdır. Canlı, saf beyaz pigment sarı ya da ışıklı kısımlar için Vermilyon,  gölgelerde  menekşeden  maviye geçişler, güneş ışınlarıyla parıldayan hava yansımaları, kostümler üzerinde bir kelebeğin narin kanatları gibi uçuşur.  
           Gevşek ama  dinamik fırça darbeleriyle vurgulanan kostümlerin sırrı, sanatçının modaya olan aşırı ilgisidir. Eserleri, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında giyimdeki, mücevher ve aksesuarların tarz ve eğilimlerden meydana gelen gizli bir kronolojidir.
 
            Geçen yıl Amsterdam Rijksmuseum Moda Sergisi düzenlenen, yeniden yaratılan moda kostümlerin Hollandalı fotoğraf sanatçısı Erwin Olaf’ın çekimleriyle sergilendiği  ‘’Catwalk’’ çok ses getirmişti. Son yıllarda tuvaller üzerinde döneme tanıklık eden moda ön plana çıkarılıyor çünkü sanat yapıtlarının içeriği daha iyi değerlendiriliyor. Dönem tarihiyle yolculuk eden öğeler inceleniyor. Bu eserlerdeki figürlerin giysileri ve duruşlarıyla yarattığı hikayeleri ön plana çıkıyor.
           Madrid’de Joaquin Sorolla’nın tabloları ve resimlerindeki modayı konu alan bu özel sergi Museo Sorolla  ve Museo ThyssenBornemisza’da   27 Mayıs tarihine kadar açık kalacak. Yolu Madrid’e düşenlerin mutlaka gezilecek yerler listesinde ön sıralarda yer almalı diye düşünüyorum. 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 26.4.2018 23:25:39
Yazdır Yazdır
Okunma 590
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • ANTALYA KEPEZ KİTAP FUARI
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım