Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 
İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 
 Efecehaber/İstanbul- Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nde bulunan Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro Sanat Galerisi ‘’Barış Yolu’’ Karma Resim Sergisi‘ne ev sahipliği yapıyor.
 
 
             Sismanoglio Megaro Sanat Galerisi’nden sergiyle ilgili “6 Sanatçının aynı konseptte buluştuğu bu sergi de evrensel ilkelerden yola çıkılmıştır. Barış ve dostluk, tüm ülkelerin öncelikle önem verdiği ve simgeleştirdiği kavramlar arasında başta yer almaktadır. İstanbul’da Yunanistan Başkonsolosluğu ile aynı ortak paydada tasarlanmış olan bu sergide, yaklaşık 50 tablo sergilenecektir. Sanat ve kültür şehri İstanbul’un yine tarihi anılarla dolu önemli bir merkezinde, Beyoğlu’nda böyle anlamlı bir sergi olması, sanat adına kıvanç vericidir. Onur duygusuyla sergiye katılan sanatçıların fırçalarından yansıyan biçimler ve renkler, doğal olarak dostluk ve kardeşliğin evrensel izleri olacaktır.
 
.
           Sanatçılar, sanatın içsel ve evrensel güdüsüyle, kültür – sanat elçileri olarak da sorumluluklarının bilincindedirler ve bu sorumluluğu severek taşırlar. Her sanatçı çağa damgasını vurmak için donanır ve çalışır. Sanat yapıtları da, çağa göre toplumsal dışa vurumu yansıtan aynalardır. Bu bağlamda oluşan anlayış birliğinin yaratacağı sinerji, her ülke için güzel bir paylaşım olacaktır. Yorumsal yapıtlardan oluşacak bu sergi, sanat seyircilerine de aynı duygularla kapılarını açacaktır.” şeklinde bir yazılı açıklama yapılarak, dostluk ve kardeşliğin altı çizildi.  
          “Barış Yolu” adlı karma resim sergisi değerli sanatçılar, Umur Türker, Ahmet Özol, Vural Yıldırım, Feryal Taneri, Verjin Şapçı ve  Reha Yalnızcık’n birbirinden güzel 50’ye yakın eseri sergilendi.
           Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ahmet Özol “Dostluk ve sevgi temasının işlendiği bir sergiyi, sanatçı olarak kabul etmemek mümkün değildi. Böyle bir sergide yer almaktan dolayı mutluyuz. Sergide yer alan sanatçı arkadaşlarımla bu serginin ismiyle sahiplendiğimiz dostluk ve sevgi akışı aslında  sanatın evrensel karakteriyle oluşmaktadır. İki ülkenin halkları arasında zaten var olan bu dostluk zincirine böylece bir halka daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Eserlerimizdeki sevgiyle gönderdiğimiz manevi güvercinler mutlaka Yunanistan’a ulaşmıştır.” dedi.
 
  
            
              Kokteylde Opera Sanatçısı Jaklin Çarkçı piyano eşliğinde sürpriz mini bir konser verdi. Çarkçı’nın çoşkulu performansı ilgi ve heyecanla izlendi. 
             “Barış Yolu’’ sergi açılışında Efece Haber Yazı İşleri Müdürü, Sanat Yönetmeni  Harika Ören, Küratör Ressam Ülkü Cılızoğlu, Ressam Ayşegül Bayraktar ve eşi, Ozan-Figen Alperden, Mazhar Karadeniz,  Iaki-Juliette Vingas, Nazan-Sibel  Akpınar, Nida Okumuş,  Beyza Untuna, Nazan Ölçer, Nilüfer- Cevat  İnaltong , Ahmet Ziyal, Aynur Babaoğlu, Ali Adamoğlu, Ömür Erdoğan, Azniv Çoban, Fehmi-Perihan Bildik, Esin Maden  ilk göze çarpan ziyaretçilerdi. 
             Barış Yolu Karma Resim Sergisi, 7 Mayıs 2018’e kadar Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro Sanat Galerisi‘nde Pazartesi’den Cuma’ya 15.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebililir.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 26.4.2018 23:39:41
Yazdır Yazdır
Okunma 924
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • ANTALYA KEPEZ KİTAP FUARI
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım