Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

"ÖNCÜ KADINLARIMIZ’’ ESKİŞEHİR’de AÇILDI
 
"ÖNCÜ KADINLARIMIZ’’ ESKİŞEHİR’de AÇILDI
 
 
 
 Deniz Tokgöz / Efecehaber / Eskişehir - ‘’Öncü Kadınlarımız’’ sergisi Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Atilla Özer Karikatürlü Ev‘de 21. açılışını, 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü  yaptı. Cumhuriyet’in öncü kadın kişiliklerini konu eden sergide 25 sanatçının 40 eseri sanatseverlerle buluştu.
          Öncü Kadınlarımız Sergisi’nde Kurtuluş Savaşı cephelerinde görev alan cefakar, fedakar kahraman  kadınlarımızdan, ilk meslek sahibi kadınlar ve başarı öyküleriyle ilk sanatçı kadınların özgün tasarlanmış portreleri yer alıyor. 
 
 
         Ruslarla 93 Harbinde mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın Kurtuluş Savaşına katkıları büyük olur. Her yaştaki Türk Kadını, kağnısı yoksa sırtına yükleyip  cepheye, mermi, erzak ve giyecek taşır. Hemşire olur, askerin ağrısını dindirir, yarasını sarar. Kadınlar, işgale karşı halkı uyandırmak için protesto mitinglerine, yürüyüşlere katılırlar. Silahlarını kapıp, Kurtuluş Savaşı’nda yer alırlar. Evlatlarını, canlarını  vatan toprağı için şehit verirler. Şehit düşer.  Gazi olurlar.
         Mustafa Kemal, fedakar, cesur, sabırlı Türk kadınının toplum içinde yer almasının yaratacağı faydaları görür. Kadına toplum içinde erkeğin yanında yer açar. Seçme ve seçilme hakkı verir. Aile hayatındaki düzenlemelerle kadının yerini öne alır. Kadının eğitimine fevkalade önem verir. İzmir konuşmasında kadınların bilim ve fen sahibi olmaları gereği üzerinde önemle durur;
“Milletimiz kuvvetli bir millet olmaya azmetmiştir. Bugünün levazımından biri de kadınlarımızın her hususta yükselmelerini temindir. Binaenaleyh kadınlarımız da âlim ve mütefennin olacaklardır ve erkeklerin geçtikleri bütün derecat-ı tahsilden geçeceklerdir. Sonra kadınlar hayat-ı ictimaiyyede erkeklerle beraber yürüyerek birbirinin muin ve müzahiri olacaklardır. Binaenaleyh bizim hey’et-i içtimaiyyemiz için ilim ve fen lazımsa bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmeleri lâzımdır.” Der . Aileleri kız-erkek çocuklarını okutmaya teşvik eder. 
          Öncü Kadınlarımız sergisinde yer alan kadınların her biri kahraman kadınlardır. Öncü kadınlarımızı hatırlamak, anmak, unutturmamak amacını güden serginin Küratörü Ülkü Cılızoğlu, Basın Danışmanı Harika Ören’dir.
 
 
           Sergide, eserleriyle; Alev Demirkesen, Ayşe Erkan, Ayten Akgürbüz, Ayten Durukan, Aysel Erez, Aşupka Esen, Azniv Çoban, Bensen Ünlüoğlu, Belma Akdağ, Başak Tiryaki Nakip, Canan Arabacı, Ceyda Ildıroğlu, Dilek Mumcuoğlu Bölükbaşı, Dilek Nadas, Esra Alkan, Harika Ören, Kuzey Ulufer, Meliha Özer, Meryem Kılınç, Mine Atabay, Mine Arasan, Mine bağ, Mine Özkul, Nadire Sönmez, Necla Sayacı, Nilgün Karatopraklı, Nur Ulubil, Aynur Kesler, Rahime Dizdaroğlu, Rahime Halide Soysal, Simay Bodur, Seran Tepeoğlu, Tülin Atabay, Ülkü Cılızoğlu ve  Ziya Yılmaz yer aldılar.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.5.2018 22:42:15
Yazdır Yazdır
Okunma 483
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım