Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

''BU DÜNYADAN BİR NAZIM GEÇTİ''
 
İstanbul (Efece haber) - Nazım Hikmet Ran doğumunun 111. yıldönümünde, Nehir Kılıç'ın küratörlüğünü yaptığı sergiyle bir kez daha anıldı.
01 Mart 2013 de İstanbul, Kadıköy NEHİR SANAT' ta 19.00 da kokteyl ile açılan sergi yoğun ilgi gördü. Sanatçı ve sanatseverlerin havanın soğuğuna aldırmadan, katıldıkları sergide; Nazım Hikmet şiirleri okundu, sanatsal sohbetler yapıldı.

Galeri kurucusu Nehir Kılıç, Efece Haber'e sergiyi gezdirirken bir yandan da heyecan ile projelerini anlattı. ''Nehir Sanat, çiçeği burnunda bir galeri olarak, seçkin sergilere imza atmak için açıldı. Sanat dünyasında sağlam bir tabana oturarak, sanatçılarımızın özel eserlerinin sanat dünyasına tanıtımına katkıda bulunmak istiyorum. Plastik sanatları sanatseverlerle, samimi ve şeffaf bir ortamda karşılaştırarak, sanatı geniş platformlara yaymak ve sanatçılara gereken değerin verilmesinde Nehir Sanat Galeri'min de faydası olsun istiyorum. '' Dedi ve devam etti. ''Bunun için de konulu sergiler düzenleyerek, sıradanlığa meydan okuyorum. Böylelikle hem sanatçılarla birlikte gelişerek yeni eserler üretiyoruz hem de sosyal projelere parmak basıyoruz. ''

 

 
Sergi kalabalıklaşırken, bir yandan da misafirlerini ağırlayan küratör sanatçı Kılıç ''Sergimizin adını Vala Nurettin'in kitabından esinlenerek koydum. Nazım çok önemli bir değerdir. Biliyorsunuz kendi resimleri de vardır. Bu kez biz sanatçı arkadaşlarla Nazım'ı yorumlayarak, O'na karşı bir saygı duruşu sergilemek istedik. Ortaya değişik eserler çıktı. Eleştirmen arkadaşlarımızın memnuniyetleri yüzlerinden okunuyor, bakın! '' diyerek yeni gelen gurubu içeriye buyur etti.
 ''Başta Ulucanlar ve Sinop Cezaevleri olmak üzere Nazım Hikmet’in yattığı Cezaevlerinde bu çalışmaları sergilemek istiyorum. Şimdi bu amacın ardındayım. Ayrıca yeni sergilerle de sanatseverlerle buluşmaya devam edeceğiz. Sizin aracılığınızla da sergiye eserleri ile katılan ve ziyarete gelen herkese teşekkürlerimi iletmeyi borç bilirim.'' Diyerek sözlerine son verdi.
 
 
Nehir Kılıç'ında bir eserinin bulunduğu sergiye, 30 sanatçı eserleriyle katkıda bulundular. Vahit AKAN, Belma DEMİR AKDAĞ, Saadet AKDOĞAN, Sevil ARSLAN (seramik), Dilek NİGAR AKSAKAL, Ertan AŞAR, Ayşe CEYDA AYTAÇ, Yusuf BİLGE, Turan BÜYÜKKAHRAMAN, Ülkü CILIZOĞLU, Sumru ÇINAR, Semahat ÇİN, Akife DEKELİ, Fahri ERTÜRK, Havva GÜLŞAN (seramik), Gürsel GÜMÜŞGİL, ŞAH-I HAYAL, Turhan KA, Nermin KAMIŞOĞLU, Yasemin KUŞİ, Nehir NURAY NİZAM, Serap ÖNEY, Çağdaş İLİM ÖNGEL, Harika ÖREN, Pervin ÖZEN, Işık SUNGURLAR, Güneş ŞAHİN, Dilek ŞENOL(ebru), Sevinç ŞİMŞEK, Türkan TAYBARA, Seyhan PEKER, Turgut FEZA, Yıldırım ÜNSAL, Fatoş YALÇINKAYA, Onur YANIK, Lütfiye YAZAN ve Yasemin ZAMBAK' tan oluşan sanatçılar, sergi açılışında bir arada olmanın keyfini yaşadılar.
Efece Haber gazetemizin sanatçı, ressam yazarları Harika Ören, Belma Demir Akdağ ve Sevinç Şimşek 'de eserleriyle ''Bu Dünyadan Bir Nazım Geçti'' sergisine katılarak, Nazım Hikmet Ran'ı andılar.
Serginin açılış kokteylinde Nadir Özmeral, Nazım Hikmet'ten şiirler okudu. İlgiyle dinlenen mısralar, gönüllerde uyanan çoşku ile uzunca alkışlandı. Serkan Azeri, İsmet Aslan, Azniv Çoban, Vahit Akyapım, Musa Güney, Kadir Ablak, Zeliha Demirel, Haluk - Aynur Candan, Sena Öcal, Türkan Taybara, Ahmet Eroğuz, Nazan Karamemi Özalp sergiyi ziyaret edenler arasındaydılar.
Sergi 10 Mart 2013 tarihine kadar açık kalacak.
İstanbul (Efece haber)
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.3.2013 01:15:58
Yazdır Yazdır
Okunma 2919
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım