Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

Zuhal BAYSAR Resim Sergisi
 
 
Zuhal BAYSAR
Resim Sergisi
’’Seni Görüyorum’’
15 Mart – 03 Nisan 2013
 
Zuhal Baysar, 15 Mart’ta Ankara Galeri Soyut’ta açtığı kişisel sergisi “Seni Görüyorum” ile sanatseverlerle buluştu.
 
Sanatçı bu sergisinde, insanı, insanın duygu ve düşünce dünyasına ait ipuçlarını, resimleriyle izleyiciye sunuyor. Zuhal Baysar, resimlerinde rastlantısallığı ve anlık ifadeyi yakalamayı hedefliyor. İçsel duygulanımların en güçlü halinin kısacık bir anda doruğa ulaştığını vurgulayan sanatçının resimlerinde su; arınma, arındırma, yalıtma, koruma, sarıp sarmalama gibi güven verici kavramları temsil ediyor. Suyun içinden dışarıyı görme halini, yani bir bakıma, kişinin kendi iç dünyasından dışarıyı görme halini gördüğümüz bu sergide yer alan resimlerin genelinde sanatçı, önemsiz bir ayrıntıymış gibi görünen, beklenmedik anları mercek altına alıp bu görüntüleri büyük boyutlu tuvallerde yansıtıyor. Bu sıradan görüntüleri izleyicinin de fark etmesini sağlıyor.
 
Sanatçı resimlerinde insan formunu plastik dile aktarırken suyun insan bedeninde yarattığı fiziksel etkileri özellikle kullanıyor. Suda bedenin biçiminin bozulması, bedenin değişmesi ve yansımalarla dönüşüme uğraması, bedenin ağırlığını yitirmesiyle serbest kalması, özgürleşmesi, kişinin iç gerçekliğinin daha güçlü vurgulanmasını sağlıyor.
 
“Anlık Görüntüler” başlıklı yazısında Serap Emmungil, sanatçının eserlerindeki suyun beden üzerindeki plastik etkisi konusunda şunları söylüyor:
 
“Suyun beden üzerinde yarattığı bu etkiler, beden için bir tehdit oluşturmaz. Aksine kişiyi, ruhun gerçeğiyle yüzleştirir, ruhu şeffaflaştırır, arıtır, özgürleştirir. Ruhun özgürleşmesinin yanı sıra bedenin sosyal yaşamda sergilemek zorunda bırakıldığı duruşlar da devre dışı kalır. Böylece, el sıkışmaktan gülümsemeye kadar bedenle ilgili bütün kurallar, önyargılar, hem soyut hem de somut anlamda kişiliğin köklerine yerleşmiş olan bütün sosyal normlar yıkılır. Bedenin alışıldık duruşları, yapı bozuma uğrar. Yansımanın da etkisiyle, ideal güzellik anlayışından uzaklaşan ve amorf bir hal alan biçimler, kişinin kendi iç dünyasının derinliklerinde, kendisiyle baş başa kaldığı anlardaki özgür duruşları yansıtır. Kişi kendisiyle baş başadır. Duruşları, dışarıdan bir göz için değildir. Ruhun, başkasından gizleyeceği bir şey kalmamıştır. İç dünyaya, karaktere ait ipuçları deşifre edilebilir durumdadır. “ (Serap Emmungil, “Anlık Görüntüler”, Zuhal Baysar “Seni Görüyorum” sergisi kataloğu)
Zuhal Baysar’ın “Seni Görüyorum” adlı sergisi 3 Nisan 2013 tarihine kadar izlenebilir.
1976 Ankara’da doğumlu, Zuhal Baysar,1999 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2002 de “İnsan ve An Resimleri” konulu tezi ile Yüksek Lisans programını; 2006 da “Toplumda Şeffaflığın Görsel Tanımı” konulu tezi ile Sanatta Yeterlik Doktora programını tamamladı. Halen aynı üniversitede öğretim üyesidir. Yurtiçi ve yurtdışında uluslar arası sergilere katılmaktadır.
2008 - 2009 Akademik Yılı Sanatta Teşvik Ödülü sahibidir. (Hacettepe Üniversitesi Senatosu Ankara)
Sanatçı, 2011 “Derin…”, Galeri Soyut, Ankara - 2010 “Su…”, Galeri Soyut - 2008 “Mahrem Sergi”, Anadolu Ajansı Sanat Galerisi - 2008 “Düş-Gerçek”, Aysel Gözübüyük Sanat Galerisi, - 2006 “Kent”, Galeri Kavram, Hacettepe Üniversitesi’nde açtığı beş kişisel sergiden sonra Ankara’da altıncı kişisel sergisiyle sanat severleri bekliyor.
2012 yılında Tepebaşı Belediyesi’nde 3.Ulusal Sanat Çalıştayı gurubunda birlikte yer aldığım Zuhal Baysal’ın, su altı dünyasını keşfetmenizi öneririm.
Harika ÖREN
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 16.3.2013 21:06:31
Yazdır Yazdır
Okunma 2256
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • 32. MISS KUZEY KIBRIS GÜZELLİK YARIŞMASI
 • Aşk
 • Toplantılar İçin Yapılacak Hazırlıklarda İzlenmesi Gereken 7 Adım
 • Hoşgeldin Yeni Yıl!
 • 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARI
 • Sevgililer Gününüz kutlu olsun
 • Çalışan Gazeteciler Basınımızın isimsiz kahramanlarıdır...
 • “YOKSULLUKLA MÜCADELEDE KADININ YERİ”
 • Gönülleri buluşturan Keçiören Sofrası
 • “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım