Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

''ALL ARTS İSTANBUL'' ÇAĞDAŞ ile GELENEKSEL ELELE
Harika Ören /İstanbul (Efece haber) - Contemporary İstanbul ’un ekibi, büyük bir eksikliği giderme yolunda ilk adımı attı. 18-21 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek, yeni uluslararası sanat fuarı All Arts Istanbul, geleneksel sanatlar ile çağdaş yorumları, klasik ile modern yapıtları bir araya getirerek sanatseverlere sundu.
 
 
Contemporary İstanbul ekibi, hummalı bir çalışmanın ardından; koleksiyoner ve sanatçıları bir araya getirdi. Etkinliklerini tanıtma ve sunma olanağını veren yeni fuara, galeriler, kurumlar ve müzayede evlerinin yanı sıra sahaflar, ustalar, zanaatkârlar, antikacılar ve yayıncılar katıldı. Fuarda, Türk ve Osmanlı geleneksel sanatlarından antika ve modern sanata geniş bir yelpaze içinde, 260 sanatçının 880 sanat eserini bir arada görmek mümkün oluyor.
 
All Arts İstanbul sanat fuarı, üç ayrı kategoriden oluşuyor. Klasik Türk sanatları bölümünde, yani gelenekli sanat icra eden ustalara yer veriliyor. Bu bölümde yazma, hat, halı, seramik ve çini, bakır, keçe, cam, mücevher, tespih, tezhip, minyatür, sedef, kat’ı, ebru, kalem işi, cilt, dokuma, ahşap oyma olmak üzere 18 kategoriden 80 usta ve sanatçı yer alıyor.
 
İkinci bölümde antika, resim, çini, efemera, kuyum, halı, nümizmatik (sikke ve madeni paralar) yer alıyor.
Modern ve çağdaş sanat örneklerinin sergileneceği galeriler ise üçüncü bölümü oluşturuyor .Özel koleksiyonların ve önemli üç koleksiyondan seçilen eserlerle gerçekleştirilen, küratoryal serginin de görüldüğü fuar; sanat kurumları, sanat yayınları, kitapçı ve sahaflar ile beraber 100’ün üzerinde katılımcıyı ağırlayacak.
Fuar, sanatçıların stüdyolarına ziyaretler; müze ve özel koleksiyonlara rehberli turlarla birlikte seminer, konferans ve atölye çalışmaları gibi paralel programları da sunuyor. Konferans serisi kapsamında sanat profesyonelleri, ‘Oryantalist Resmin Türk Resmi Üzerindeki Etkisi’, ‘Geleneksel ve Klasik Sanat Eserlerinde Ekspertiz’, ‘Geleneksel Sanatlarda Sanat Eleştirisi’, ‘ Restorasyon ve Konservasyon’, ‘Antikada Satın Alma Süreçleri’ gibi konu başlıkları üzerine konuşacak. Konferans serisinin öne çıkan etkinlikleri arasında, Louvre Müzesi bilimsel danışmanı Charlotte Maury, restoratör Şenay Onuk ve Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu’nun İstanbul Zeyrek’te bulunan ve Mimar Sinan tarafından Barbaros Hayrettin Paşa adına inşa edilen Çinili Hamam üzerine konuşacağı ‘İstanbul’da Bir Hamam ve Osmanlı Çinileri’ başlıklı etkinlikleri ile göz ve gönül dolduruyor.
 
 
 
All Arts Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli “Dünyada bir benzeri daha olmayan bir fuar gerçekleştiriyoruz ve bunu Türkiye’nin geleneksel birikimine borçluyuz” derken; All Arts Istanbul Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ise; “All Arts Istanbul, Türkiye’de üretilen ve evrensel düzeyde örneklere sahip olmakla birlikte müzayedeler ve bazı sınırlı ilişkiler dışında yeterli bir tanıtım ve pazarlama zemini bulamayan geleneksel sanat eserleri için platform yaratacak. Bugüne kadar ellerindeki birikimi sadece müzayedelerde değerlendiren koleksiyonerlere sahip oldukları değerli nesneleri fuarda sunmak, tanıtmak, gerektiğinde satmak imkânına kavuşturacak, mevcut koleksiyonların zenginleştirilmesi, dönüştürülmesi için fırsat yaratacak” diye konuştu.
 
 
 
Yepyeni nitelikte bu fuarla, tarih boyunca görmezden gelinen geleneksel yapıların, yeni kuşaklara aktarılmasını sağlarken, modern dönenmin içinde ki sergilenmeyle, kültürel yapımıza zenginlik katacağına inandığımız bu fuarı görmek ve gezmek gerekiyor.
 
Maria Kılıçoğlu, Günseli Kato, Süleyman Saim Tekcan, Souadad Kandemir, Fausto Zonar eserleri, Remzi Gür Ferman seçkileri kolleksiyonu, İnci ayan Birol, Taner Alakuş, Hasan Çelebi eserleri görülmeye değer bir çok eserden bir kısmını oluşturuyor.
 
Sergi 21 Nisan 2013 akşamı son buluyor.
 
Harika ÖREN
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 20.4.2013 17:38:20
Yazdır Yazdır
Okunma 2218
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım