Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

''KRAL YOLU'' VİZYONDA
 
''KRAL YOLU'' VİZYONDA
Harika Ören (Efece haber) - Yönetmenliğini Serli Seta Nişanyan yaptı, senaryosunu Derya Kaya yazdı. ‘’KRAL YOLU’’ vizyona girdi.
 
 
Derya Kaya'nın senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Serli Seta Nişanyan'ın yaptığı Animasyon destekli “İlk Türk Çocuk Sinema Filmi" olarak lanse edilen "Kral Yolu & Olba Krallığı" Mersin’in Helenistik dönemi yaşamış, Erdemli bölgesinde çekildi.
 
Serli Seta Nişanyan ve Derya Kaya ile Kral Yolu filmini konuşuyoruz.
Sunay Akın, Nilgün Belgin’in konuk olarak rol aldığı filmde oyuncu olarak, Arda Esen, Murat Soydan, Yonca Evcimik, Doğa Rutkay, Deniz Kaya yer alıyor. Film, Anne ve babası arkeolog olan 10 – 11 yaşlarında bir çocuğun dedesiyle birlikte İstanbul’da başlayıp Erdemli’de devam eden macerasını anlatıyor. Helenistik dönem kenti olan Erdemli’de bir kazı çalışmasında başlayan, çocukların buldukları harita ile macera başlıyor. Hikâyenin içindeki fantastik ögelerle heyecan kazanarak devam ediyor.
 
Olba Krallığı’nın Kraliçesi olan Aba’nın yardımcı karakter olarak kullanıldığı fantastik sahneler var.Nişanyan ve Kaya baştan sona merakla, soluksuz seyredilecek bir film olan KRAL YOLU’nun devamı plânlanan bir proje olduğunu belirtiyorlar.
Kanal D de staj gören, CNN Türk’de 32. Gün programında çalışan ve MOR NAL isimli bir de kitap yazan, Serli nişanyan, Derya kaya’nın senaryosunu okuyunca çok seviyor ve yönetmen koltuğuna oturuyor.
 
Serli Nişanyan ‘’ Bizim çocuklarımız hep yabancı yapımları izliyordu. Yurt dışında Türk kültürünü anlatan bir çocuk filmi yapmanın zamanı geldi, diyerek yola çıktık. Kral Yol  Cannes film festivalinden sonra Hindistan’ dan Jargan film festivali 2013’den de davet aldı” dedi ve sözlerine “Kral Yolu Hindistan’dan başlayarak birçok dünya ülkesinde uzun bir yolculuğa çıkacak. Bu festival Hindistan’ın en büyük basım evi olan Jargan tarafından dünya filmlerini Hindistan’ın çeşitli şehirlerine taşımak amacıyla düzenlenmektedir. Bu festivale biz başvuruda bulunmadık, fark edilip davet almak tüm ekibimi ve beni çok mutlu etti, ancak başka festivallere başvurular yapacağız” diyerek devam etti ve ‘’ Festivalin bünyesinde “Kral Yolu” 5-9 Temmuz arasında Yeni Delhi, 1- 6 Ekim arasında Bombay şehirlerin de gösterime girecek’’ diye ekledi.
 
 
Anne ve babası arkeolog olan 10 yaşında macera meraklısı bir çocuğun bulduğu haritayı takip ederek, yüzyıllardır saklı olan bir hazinenin peşine düşmesinin anlatıldığı filmde kraliçe Saba karakterini ise Samsunlu Betigül Ceylan canlandırıyor. Ceylan, daha önce "Lale Devri" ve "Kurt Kanunu" isimli televizyon dizilerinde de konuk oyuncu olarak rol alıyor. Dede rolünü Murat Soydan, peri rolünü Yonca Evcimik üstleniyor.
Aynı anda İstanbul, Adana, Ankara, Mersin ve Samsunda gösterilen filmin ilk gösterimi, İstanbul Profilo’da yapıldı.
 
Filmi çekerken çocuklar gibi düşünmeye çalıştığını vurgulayan Kral Yolu’nun başarılı yönetmeni Serli Nişanyan, ‘’Dönemimiz de çocuklara iddialı bir iş hele bir de animasyon bir film yapıp ve bu sınava çıkmak yürek istiyor. Çok zorlandığımız dönemler oldu. Türk yapımı animasyon destekli bir filmi sunmanın büyük bir risk olduğunu anladığımızda artık işin tam ortasındaydık. Aile ve Politikalar Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı destekli olmamıza rağmen, verilen sözlerin tutulmayışı ile zor zamanlar geçirdik ama rüştümüzü ispatladık’’ dedi.
17 yıl önce elinden ödül aldığı Sunay Akın’dan büyük bir destek gördüğünü söyleyen Nişanyan, ‘’Sinema ve Türk çocukları adına ne büyük bir sanat eseri çıkaracağını gördüm. Çocukların araştırmacı ruhunu ortaya çıkaran bir film olması ile birlikte Murat Soydan gibi büyük bir isimle aynı karede olmak bana onur verirken, geleceğin yıldız oyuncularıyla çalışmak beni mutlu etti” diyen Akın’ın sözlerini hatırlatıyor.
İstek Belde okullarında yapılan Kral Yolu gala akşamında ise çocuklar tarafından kuşatılan sanatçılar, Nişanyan ile Kaya, yaşadıkları sıkıntıları geride bırakmış olmanın ve çocuklar için bir şey yapmış olmanın mutluluğu içindeler.
Derya Kaya ‘’Anneler ve babalar lütfen çocuklarınızı alın ve Kral Yolu’nu izlemeye gelin. Biz ailecek seyredilecek, aile değerlerini anlatan bir film yapmaya çalıştık. Filmlerin gişe yapmaya ihtiyaçları var. Biz çocuklar için elimizden geleni yaptık. Eğer yaptığımız ilk Türk çocuk filmine destek alırsak sonrası da gelecektir’’ diyerek ailelere seslendi.
İki kadın bir araya geliyor. Ortaya çok güzel, bir ilk Türk Çocuk filmi çıkıyor. Serli Nişanyan ve Derya Kaya’yı kutluyoruz. Onlar da bir kez daha Kültür Bakanlığı ve Aile Bakanlığına ve tüm destekçilerine teşekkür ediyorlar.
Harika ÖREN & Deniz TOKGÖZ
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 17.6.2013 23:06:23
Yazdır Yazdır
Okunma 1871
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım