Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

BODRUM ULUSLARARASI BALE FESTİVALİ
 
 
BODRUM ULUSLARARASI BALE FESTİVALİ
Bodrum Belediyesi ve Denizbank’ın katkılarıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından bu sene 11. kez düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Hürrem Sultan balesi ile açıldı.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi ile Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin yanında Güney Kore ve Sibirya bale topluluklarının da temsillerini sundukları 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’ne ilgi çok yüksekti. 15 gün süren festivalde 5 temsil sergilendi.
7 Ağustos 2013 Çarşamba günü itibariyle, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserler, muhteşem kostüm ve danslarıyla tarihi bir dönemi, görsel bir zenginlik içinde sanatçıların başarılı performanslarıyla sanatseverlere sunuldu. Müzikleri Nevit Kodallı ya, koreografisi ise Oytun Turfanda ya ait 2 perdelik “Hürrem Sultan '' balesini Deniz Yamanus ve Oktay Keresteci sahneledi. 
Festival programının ikinci eseri, Samsun Devlet Opera ve Balesi ‘nin, Dünya Dans Günü ‘n de muhteşem bir prömiyer ile sahnelere taşıdığı “Bach Alla Turca '' oldu. 10- 11 Ağustos 2013 tarihlerinde iki temsil ile seyirci karşısında olan eser, iki bölümden oluşuyordu. J. S. Bach ‘ın eserlerinden yola çıkılarak, iki farklı yaklaşımın uyumlu bir bütünlükle sahnelendiği “Bach Alla Turca '' balesinin ilk bölümü “Bach Konçerto '' adını taşıyordu. İlk bölümün Libretto ve koreografisi ile dekor ve kostüm tasarımı Marco Cantalupo ve Katarzyna Gdaniec e ait olan eserin bütününe adını veren ve aynı zamanda temsilin ikinci bölümünü oluşturan “Bach Alla Turca '' ise; düzenlemesini Bach ın müziklerinden yola çıkarak Anjelika Akbar ın yaptığı “Bach La Orientale '' albümü üzerine Mehmet Balkan koreografisinden oluştu. Bu temsile özel bir sürpriz olarak eski balerin Çağla Şikel de seyirci karşısına çıktı. 
 
Sergilenen her piyesin biletleri günler öncesinden satıldı. Bale tutkunları, günler öncesinden biletlerini aldılar ve tarihi bir mekanda sanatla iç içe olmanın keyfini yaşadılar.
11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin son gösterisi olan “Spartacus” öncesinde festivali değerlendiren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen, festivalin biletlerinin günler öncesinden tükendiğine işaret etti ve “Bu sene 11. kez düzenlenen festivalimize sanat çevreleri de büyük ilgi göstermektedir. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, artık Bodrumluların bütün bir yıl beklediği bir etkinlik haline geldi.” dedi.
Kapanış gösterisinde, Sibirya Devlet Balesi sanatçılarının sahneye koyduğu,ünlü Ermeni besteci Aram Haçaturyan’ ın, içinde yerel renkleri de barındıran çarpıcı müziği ve konusuyla ünlü “Spartacus”u izleyenler arasında medya dünyasından Can Dündar, Hıncal Uluç ve Öcal Uluç ile yapımcı Nebil Özgentürk de vardı.
Harika ÖREN
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 26.8.2013 15:08:14
Yazdır Yazdır
Okunma 1893
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım