Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

VENEDİK'te ''Küçük Pencereli Evler'' ödül aldı
 
VENEDİK'te ''Küçük Pencereli Evler'' ödül aldı
Harika Ören (Efece Haber) - İtalya'da 70'incisi düzenlenen Venedik Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Yarışan 20 filmden, en iyi filme verilen Altın Aslan ödülü, "Sacro GRA" adlı belgesel filminin olurken; en iyi yönetmen ödülü Gümüş Aslan, Yunanlı yönetmen Alexandros Avranas'a verildi.
 
2013 Venedik FilmFestivali'nde, Avrupa Kısa Film Ödülü'ne, Türk yönetmen Bülent Öztürk'ün "Houses with Small Windows//Küçük Pencereli Evler'' filmi layık görüldü. Bir çok belgesel film yapımına imza atan yönetmen Bülent Öztürk, 1995 yılından beri Belçika'da yaşıyor.
Venedik'te festival jürisinin başkanlığını,usta yönetmen Bernardo Bertolucci yaptı. Lido Adası'nda düzenlenen festival her zaman olduğu gibi, tüm dünya sineması tarafından ilgiyle izlendi.
Sürpriz bir şekilde, İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi'nin yönettiği belgesel 'Sacro Gra' Altın Aslan ödülünün sahibi oldu.
Gümüş Aslan ödülünü Alexandros Avranas, 'Miss Violence' filmiyle ''en iyi yönetmen ''dalında kazanırken, filmin oyuncularından Themis Panou ise ''en iyi erkek oyuncu'' ödülünü kazandı. Kadın oyuncu ödülüne 'Via Castellana Bandiera' filmiyle Elena Cotta, en iyi genç aktör ödülüne Jœ filmiyle Tye Sheridan değer görülürken, Venedik jürisi 'Büyük Jüri Ödülü'nü ise Tsai Ming-liang imzalı 'Jilao You' filmine verdi. Geleceğin film yapımcıları için verilen "Geleceğin Aslanı" ödülü, "White Shadow" ile Noaz Deshe'nin oldu.
En İyi Film / Altın Aslan: Sacro GRA (Gianfranco Rosi) İtalya, Fransa; En İyi Yönetmen / Gümüş Aslan: Alexandros Avranas (Miss Violence) Yunanistan; En İyi Aktör: Themis Panou (Miss Violence);En İyi Aktris: Elena Cotta (Via Castellana Bandiera) İtalya, İsviçre, Fransa; En İyi Senaryo: Steve Coogan ve Jeff Pope (Philomena / Stephen Frears) İngiltere; Jüri Büyük Ödülü: JiaoYou (Tsai Ming-Liang); Jüri Özel Ödülü: Die Frau Des Polizisten (Philip Gröning) Almanya; Geleceğin Aslanı Ödülü: Beyaz Gölge-White Shadow (Noaz Dehse) İtalya, Alm, Tanzanya; Marcello Mastroianni En İyi Genç Yönetmen Ödülü: David Gordon (Joe); Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu Ödülü: Tye Sheridan (Joe); Avrupa Kısa Film Ödülü: Küçük Pencereli Evler (Bülent Öztürk); En iyi aktör: "Miss Violence"taki performansıyla Themis Panou; En iyi aktris: " Via Castellana Bandiera"daki performansıyla Elena Cotta; En iyi senaryo:   "Philomena" (Steve Coogan ve Jeff Pope); En iyi genç yönetmen: "Joe" filmi ile Marcello Mastroianni; En iyi genç oyuncu:   "Joe" filmindeki performansıyla Tye Sheridan, ödülleri aldılar.
70. Venedik Film Festivali, Venedik'e bağlı Lido yarımadasında 28 Ağustos 2013'de Alfonso Cuaron'un "Gravity" filmiyle başladı ve "Amazonia"nın gösterimiyle sona erdi.
Harika ÖNER

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 17.9.2013 09:58:49
Yazdır Yazdır
Okunma 1854
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım