Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

 
MARLİYN ve BERT STERN ART350
Bert Stern’in “The last sitting” isimli sergisi 26 Eylül’de ART350′de açıldı.

Los Angeles'taki Bel Air Hotel, Haziran 1962 de efsane oyuncu Marliyn Monroe ile Vogue dergisinin çekimi için buluşan fotoğrafçı Bert Stern performansına şahit oldu.

Çekimi takip eden beşinci hafta sonunda, Marilyn'in hayata gözlerini kapaması Sterne şans getirdi. Üç günlük çekim sonunda elinde ki 2500 fotoğrafla, “The Last Sitting” isimli bu çok meşhur çekimler kendisini dünyaca ünlü fotoğrafçı yaptı.  

 
Son derece karizmatik ve yakışıklı bir adam olan Stern, Monroe dışında Jane Fonda, Liza Minnelli, Claudia Cardinale, Twiggy, Shirley MacLaine, Jean Shrimpton ve Lee Radziwill gibi unutulmaz kadınları fotoğraf makinesinin karşısına alıp, rakiplerini kıskançlıktan çıldırtabilecek kadar iyi kareler yakaladı.Stern‘in pırıltılı, şehvetli, canlı fotoğrafları, artistlerin kendisiyle çekime can atmalarına yol açtı. Artistler, daha önce bir fotoğrafçının bu kadar yakın resimler çekmesine izin vermezlerdi. Sanatçının karizmasının işinde büyük bir etkisi olduğu gözlenmektedir.
 
Çekimleri 72 saat süren, The Last Sitting serisini unutulmaz yapan, çoğu fotoğrafın tam ortasında yer alan turuncu dev X işaretleridir. Marilyn, Stern’e tüm fotoğrafların negatiflerini görmek istediğini söyleyince; genç fotoğrafçı da orijinallerin hepsini ona gönderir. Marilyn tüm fotoğrafları kontrol edip basılmasını istemediği, fotoğraflara birer çarpı işareti koyar ve Stern’e geri yollar. Böylece kendiliğinden birer sanat eserine dönüşen bu kareler hafızalarda bu işaretlerle yer edinir. İpek çarşaflar, gül yaprakları ve inci kolyelere sarınmış olarak gülümseyen Marilyn Monroe’nun fotoğrafları ve Stern kült olur.
 
Bertram Stern, 1929 Ekim New York Brooklyn’de doğdu.Vogue dergisinde çalışırken, 1949 da moda dergisi “Mayfair” için sanat yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Fotoğrafçılıkla da ilgilenerek ilan kampanyaları yanı sıra, dergiler için portre çekimleri yapmaya başladı.1960 yılında çekmiş olduğu bir fotoğrafı Vogue dergisinin kapak resmi oldu. Bu da Stern’in başarısının patlama noktası oldu.
 
''The Last Sitting'' isimli koleksiyonun orijinal baskılı bir bölümü Swarovski kristalleriyle süslenerek 28 Eylül'de İstanbullularla ART350'de buluştu. Baskıların üzerine Lisa ve Lynette Lavender’in (Bert Stern’in asistanları) titiz bir el işçiliği ile uygulanan Swarovski kristal ve mücevherleri de her bir fotoğrafa yeni bir boyut kazandırırken, onları benzersiz ve mutlaka sahip olma hissi uyandıran birer başyapıta dönüştürüyor. 
Harika ÖREn & Deniz TOKGÖZ
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 28.9.2013 16:06:52
Yazdır Yazdır
Okunma 2318
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım