Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ KARMA RESİM SERGİsİ
 
 
 
4 Ekim DÜNYA HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
KARMA SERGİSİ
.
Harika Ören (Efece Haber) - Dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü sebebiyle 34 sanatçı, Bensen Ünlüoğlu proje sergisinde buluştular. İstanbul, Kadıköy yakası, Tüze sanat Evi'n de,hayvanlara yönelik sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde karma sergi etkinliği düzenlediler.
Kalabalık bir davetli topluluğu ve basın mensupları huzurunda açılışı yapılan sergiye, Tüze Sanat Evi sahibesi Serap hanım, salonunu açarak destek verdi. 34 sanatçı arkadaşın katkılarıyla hazırlanan ikramlar, zarif bir kokteyl sunumuyla renk kazandı. Canlı müziğin de eşlik ettiği keyifli saatlerin konusu, hiç büyümeyen birer çocuk olan hayvan dostlar oldu. Sanatçılar, eserlerinde genellikle kendi besledikleri köpek ve kedilere ve diğer hayvan dostlarına yer vermişlerdi.
Tamamını bağış olarak yaptıkları, yağlıboya, suluboya, ebru, çini, seramik, fotoğraf, cam (lampworking) ve camaltı tekniği gibi farklı alanlarda çalışmalar yürüten grubun ortak paydası olan hayvan-doğa sevgisi ve duyarlılık yaptığı işlerle sanata dönüşerek sergilenmeye başladı.
2012 de ki ilk serginin ardından, 2013 de ikincisini açılan sergi geleneksel olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Bu yıl daha fazla bir katılımla ve 50 bağış eserle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Güzel bir amaca hizmet eden sergiden elde edilecek gelir, Türkiye'nin sokak hayvanları ile ilgilenen en eski kurumu olan Türkiye Hayvanları Koruma Derneği'ne bağış olarak aktarılıyor.
Hayvan Hakları Bildirgesi '' Universal Declaration on Animal Welfare'' hayvanların da insanlar gibi birer canlı olduğunu, onlarında hakları olduğunu belirtir. Bildirge ile onlara zulüm etmeyi önlemek ve onların refah standartları geliştirmek için önerilen bir hükümetler arası anlaşmadır. Beraber yaşadığımız ve aynı dünyayı paylaştığımız hayvanların tıbbi ve kozmetik deneylerde kullanılması, derileri için vahşice öldürülmeleri, eğlence amaçlı avlanılmaları ya da, bizi eğlendirmek amaçlı kötü muamele ile eğitilmeleri; hayvancılık sektörüne hayvan yetiştiren firmaların uygunsuz alanlarda besicilik yapması gibi ihlaller denetlenmektedir.
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi 15 Ekim 1978 tarihinde Paris'teki UNESCO Merkezinde törenle ilan edilmiştir. Bu metin, 1989 yılında Hayvan Hakları Federasyonu tarafından tekrar düzenlenerek 1990 yılında UNESCO Genel Direktörü'ne sunulmuş ve aynı yıl halka açıklanmıştır.
Hayvan hakları evrensel bildirgesi 14 maddeden oluşmaktadır,
1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan, öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.
3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.
7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.
9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.
10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.
11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.
13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.
14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır
Bu bildirgenin ışığı altında toplanan 34 sanatçı ''Toplumsal farkındalığımızın ve duyarlılığımızın mutluluk verici şekilde arttığı bu dönemde sokaklarda zor şartlar altında yaşama mücadelesi veren bu can dostlara da sanat yoluyla verdiğimiz destekte sizleri de yanımızda görmeyi umuyoruz.'' dileğiyle yola çıktılar. Düzenledikleri sergiyle sanatçılar,hayvanseverler, dost ve ziyaretçilerinden, büyük destek gördüler.
İlgiyle izlenen hayvan desenleri, fotoğrafları ve diğer özgün işleri görmek isterseniz ve bir katkıda bizden olsun derseniz, 2-10 Ekim tarihlerinde hergün 12:00-19:00 saatleri arasında sergiyi ziyaret edebilirsiniz.
Harika ÖREN & Deniz TOKGÖZ

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.10.2013 00:47:22
Yazdır Yazdır
Okunma 1457
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım