Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

Cİ CONTEMPORARY İSTANBUL 2013
 
Harika Ören (Efece Haber) - Önizlemesi, yerli ve yabancı sanatseverler, sanatçılar, medya ve basın mensupları, küratörler, kolleksiyonerler, Tv dünyası ve sinema dünyasından seçkin isimlerin katılımıyla gerçekleşen Cİ İstanbul 2013; İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ında katıldığı muhteşem bir davet ile açıldı.
Sanatın kalbi 4 gün boyunca,70.000’den fazla ziyaretçi gelmesi beklenen, İstanbul Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi sarayı, Rumeli Salonları'nda atacak.
7-10 2013 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek 8. Contemporary Istanbul, Art Istanbul Sanat Haftası (4-10 Kasım) ile beraber İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası olacak. Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 650 sanatçı, 3000 eser, 23 ülkeden, 110 çağdaş sanat galerisine ev sahipliği yapacak. Sergilenen eserlerin %50’sini bölgeden (Balkanlar, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz) kalan %50’si ise Avrupa ve Amerika kıtasından seçki halinde sunulacak.
En büyük yeniliği video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzlarına adanmış Plug-in Istanbul Yeni Medya Bölümü oluşturacak.
Çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul’u merkez haline getirmeyi amaçlayan CI, "Yeni Ufuklar” bölümünde Rusya’dan galerilere, sanatçılara yer veriyor. 2014 yılında Yeni Ufuklar Çin’i konuk edecek. Fuarda yer alan “Yeni Ufuklar” bölümü çevre ülkelerdeki çağdaş sanatın ifadesini keşfetmeyi hedefliyor. Son yedi yıldır tüm dünyadan galerileri bir araya getirmenin yanında, Körfez Ülkeleri ve Doğu Avrupa Ülkeleri’ni konuk eden fuarın “Yeni Ufuklar” bölümünde bu sene Rusya konuk ediliyor. Contemporary İstanbul Rusya’dan 10 galerinin yanı sıra, sanatçılara, küratörlere, yayınlara, sanat eleştirmenlerine ve önemli bir koleksiyoner grubuna ev sahipliği yapacak. Kültür Bakanı Vlademir Medinsky de Ali Güreli tarafından davet edilecek.
CI Dialogues Konferans Serisi ise bu yıl ‘Yeni medya, yeni teknolojiler ve sanat’a ve Rusya’dan güncel sanata odaklanacak.
Viyana Aksiyonizmi’nin kurucularından Hermann Nitsch, 66. Boya Aksiyonu’nu (Malakt; Painting Performance), 8. Contemporary Istanbul’da 500 m2’lik bir alanda fuar boyunca sergileyecek.
Özel Proje Diyalog: Viyana’dan Sanat çerçevesinde 10 küratör tarafından seçilen 20 Avusturyalı çağdaş sanatçıların eserleri sergilenecek.
Dünyanın en önemli sanat fuarı Art Basel’de 2013 yılında da yer aldıklarını söyleyen Akbank Private Banking’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, “Akbank Private Banking olarak çağdaş sanatımızın gelişmesi, yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması çalışmalarına Contemporary İstanbul’un ana sponsoru olarak altı yıldır aralıksız destek veriyoruz. Basel’de bulunan dünyanın en önemli koleksiyonerleri, sanat profesyonellerini ve özellikle yabancı basını bir araya getirmek, Türkiye ve Türkiye’den çağdaş sanat hakkında daha geniş kapsamlı bilgi vermek amacıyla Akbank Private Banking sponsorluğunda bir davet düzenlemekten de mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de çağdaş sanatın, dünyanın başlıca uluslararası sanat merkezleri arasında yerini alabilmesi için çalışmalarında Contemporary İstanbul'un yanında durmaya devam edeceğiz.” dedi.
İstanbul’a olan ilgiyi arttırarak, kentin uluslararası çağdaş sanat çevrelerince daha iyi tanınmasını sağlamak ve sanat çevrelerini kente çekmek amacıyla düzenlenen “Art Istanbul” sanat haftası bu sene 4- 10 Kasım 2013 tarihlerinde ikinci defa hayata geçiriliyor. Tüm şehirde bir hafta sürecek olan sanat haftası Art Istanbul, sanat müzeleri, kurumlar ve galerileri içeren katılımcılarıyla sergi açılışları, rehberli geziler, sanatçı konuşmaları ve panellerden oluşan bir program sunuyor. Projenin ikinci yılında, IKSV, İstanbul Modern, Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, SALT, Arter ve daha birçok sanat kurumu, galeriler, sanat inisiyatifleri ve Avrupa ülkelerinin kültür merkezlerinin etkinlikleri, 13. İstanbul Bienali ile aynı zamanda, ortak bir yapı içinde izleyiciyle paylaşılacak.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 7.11.2013 19:28:09
Yazdır Yazdır
Okunma 1510
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım