Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

“YOKSULLUKLA MÜCADELEDE KADININ YERİ”
 
 
Ankara (Efece Haber) - “21. Yoksullarla Dayanışma Haftası” etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen kültürel faaliyetlerden biri de Anayurt ve Efece Haber’in birlikte düzenledikleri “Yoksullukla Mücadelede Kadının Yeri” konulu panel idi.
.
 
Kilis Yardımlaşma Derneğinde ki Melek İpek Toplantı Salonunda gerçekleştirilen panel, sivil toplum örgütleri ile kadınlar tarafından yoğun ilgi gördü.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra, YOYAV Genel Başkanı Dr. İbrahim Ateş’in açış konuşması ile başlayan paneli, Kilis Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı M. Yahya Efe yönetti.
Prof. Dr. Hanım Halilova, Münevver Özcan ve Nevin Balta’nın panelist olarak katıldıkları panele sundukları bildirilerde değerli düşünceler dile getirildi.
 
Panel yöneticisi gazetemiz yazarlarından M. Yahya Efe de yaptığı konuşmada şu cümlelere yer verdi:
“Son yıllarda sosyal bilimcilerin araştırma gündemlerinin üst sıralarında yer almaya başlayan yoksulluk konusu, insanlık tarihi kadar eski bir konudur. Hatta bir bakıma insanlık tarihi yoksullukla mücadele tarihidir. Yoksulluğu yenmek ve yoksulların refah düzeylerini arttırmak, her dönemde kamu politikalarının başlıca amacı olmuştur.
Peki, Yoksulluk nedir?
Yoksulluk nedir sorusuna verilebilecek birçok yanıt bulunabilir.
Yoksulluk; “açlıktır”, Yoksulluk; “eğitimsizliktir”, Barınacak bir evinin olmamasıdır”, Hasta olmak ve tedavi olamamaktır Yoksulluk, Hiçbir işinin olmaması ya da iyi bir işe sahip olamamaktır, Yoksulluk. Kirli suyun sebep olduğu hastalık nedeniyle çocuğunu kaybetmektir”, Gelecek korkusuyla yaşamak ve çocuklarının geleceğinden endişe duymaktır, Umutsuzluktur, Eşitsizliktir, Özgür olamamaktır, Siyasal yaşama katılamamaktır.
Yoksulluk çok yönlü ve karmaşık yapısı sebebiyle tanımlanması güç olan bir kavramdır.
Yoksullukla mücadele için, yardımlaşma duygusunun yaşanması gerekir.
Yardımlaşma duygusunun yaşanabilmesi ise; Sosyal bütünleşme ve ekonomik kalkınmamıza, manevi duygularımızın çoğalmasına, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma fikrinin gelişmesine vesile olur. Toplum olarak yardımlaşma duygusunu yaşayabilmeliyiz. Allah’ım kimseyi Yoksul etmesin.”
 
 
Panelistlerden Münevver Özcan konuşmasında; “Yoksulluğun merkezine kadının oturtulması, yoksulluğun kadınlaştırılması, kadının toplumda ezilen grup algısını düzelteceğine artırdığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Burada kadın bu hakkına sahip çıkacak, beyninde yaratılan eziklik ve yoksulluk virüsü ile mücadeleyi yine Allahın kendine verdiği gücün farkına varıp, toplumda farkında kılarak yenmek durumundadır. Buradan yoksulluğun duygusal boyutuna pencere açıp, köklü çözümlerin nerede olabileceğini objektiflerinize sunak istiyorum.” diyerek, yoksulluğun maddi ve manevi boyutlarını anlattı…
Münevver Özcan sözlerini; “Yoksullukla mücadele etmenin yollarından birinin, yürekleri yoksullaşmış, kişilikleri oluşmamış, zayıf karakterli, lüks evlerin, gösterişli arabaların, kabarık banka hesaplarının arkasında saklamaya çalışan zengin görünümlü ancak fakir vicdanlı insanlarla mücadele etmekten geçtiğine inanıyorum.” Diye tamamladı.
 
Nevin Balta Prof. Dr. Hanım Halilova
Panel sonunda; Prof. Dr. Hanım Halilova, Münevver Özcan ve Nevin Balta’ya günün anısına birer şükran plaketi verildi.
 
 
Münevver Özcan'a plaketini Kırşehirliler Federasyonu Kadınlar Kolu Başkanı Nermin Hendek verdi.
 
Nevin Balta'ya plaketini Anayurt Gazetesi yazarı Günsel Rumelioğlu verdi. Prof. Dr. Hanım Halilova'ya Plaketini YOYAV Genel Başkanı Dr. İbrahim Ateş verdi.
 
Panel çekilenn hatıra fotoğraflarından sonra, yapılan ikramla sonuçlandı.
 
Prof. Dr. Hanım Halilova, yazarımız Günseli Rumelioğlu ile
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.12.2013 13:56:45
Yazdır Yazdır
Okunma 2761
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • 32. MISS KUZEY KIBRIS GÜZELLİK YARIŞMASI
 • Aşk
 • Toplantılar İçin Yapılacak Hazırlıklarda İzlenmesi Gereken 7 Adım
 • Hoşgeldin Yeni Yıl!
 • 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARI
 • Sevgililer Gününüz kutlu olsun
 • Çalışan Gazeteciler Basınımızın isimsiz kahramanlarıdır...
 • Gönülleri buluşturan Keçiören Sofrası
 • “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”
 • AŞKI'DA OKUYARAK ÖĞRENDİM
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım