Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

ARA GÜLER FOTOĞRAF SERGİSİ
 
Türk fotoğrafının usta ismi Ara Güler’in fotoğrafları İstanbul Nişantaşı semtin de sergileniyor. ’’Eski Şehir’’ adıyla açtığı sergisi, sanatseverlere sunuldu. Daha önce İstanbul’un siyah-beyaz fotoğraflarını paylaşan Ara Güler, bu sergi de, İstanbul’u renkli karelerini Nişantaşı’ndaki Galeri Merkür’de, sevenleri ile buluşturdu. İstanbul’un en güzel, en bakir zamanları, galeriye gezenlere nostalji havası yaşatıyor. Ustanın kadrajı, o zamanlar daha yıpranmamış olan İstanbul’u, ayrı bir açıdan bilinmezliği ile göz önüne seriyor.
 
 
“İstanbul fotoğraflarım olmasa, o eski günler, bugün unutulmuş olacaktı... Eski Şehir’den bir şey kalmadı. Uygarlık ileriye gidiyor ama insanlar güzellik anlayışını kaybetti” diyen Ara Güler’in ‘’Eski Şehir’’ başlıklı sergisi,16 Aralık 2013_ 15 Ocak 2014 tarihine kadar açık kalacak.
 
Ara Güler, 1928'de İstanbul'da doğdu. Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisidir. Gazetecilik yaşamına 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde başladı. 1956'da Time-Life, 1958'de Paris Match ve Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliğini üstlendi. Aynı dönemde Magnum Ajansı'na katıldı. 1961'de İngiltere'de yayımlanan British Journal of Photography Year Book, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı.
 
 
1962'de Almanya'da Master of Leica unvanını kazandı. Dünyanın dört bir yanında yüzlerce sergi açtı. Bertrand Russell'dan Winston Churchill'e, Arnold Toynbee'den Picasso'ya, Salvador Dali'ye kadar birçok ünlü kişinin fotoğrafını çekip, onlarla röportajlar yaptı. Ara Güler'in fotoğraflarının büyük bir bölümü Paris'te Ulusal Kitaplık'ta, ABD'de Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda, ayrıca Boston, Chicago ve New York'ta özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Bundan başka Almanya'da, Köln'de Ludwig Museum'da ve Das imaginärische Photo-Museum'da fotoğrafları sergilenmektedir. Ara Güler’in en son sergisi 77. yaşında “Ara’dan Yetmiş yedi Yıl Geçti” ismi ile Fotoğraf Evi’nde açılmıştı.
 
* Şahika Öner (Efece Haber)
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 26.12.2013 22:37:59
Yazdır Yazdır
Okunma 2690
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • “ÜÇÜ BİR ARADA “ Karma Resim Sergisi
 • DÜŞLER VE EFSANELER’ ResimSergisi
 • ÇOCUK GÖZÜYLE 23 NİSAN Resim Yarışması Ödül Töreni
 • Son : 3 Gösteriliyor

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım