Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

DR. FİGEN GÜRSOY’UN MİNYATÜR SERGİSİ AÇILDI
 
Dr. Figen Gürsoy’un, arasında Kültür Bakanlığı ödüllü eserlerinin de yer aldığı minyatür sergisi açılışı, 7 Ocak 2014 tarihinde İzmir Tabip Odası, Prof. Dr. Orhan Süren Konferans Salonunda yapıldı.
.
İzmir Tabip Odasındaki meslektaşlarının ve sanatseverlerin, yoğun ilgi gösterdiği sergi açılışı öncesi, Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ceyhun Balcı ve Kültür Sanat Komisyonu Başkanı Dr. Tuğba ÖNDER, Dr. Figen Gürsoy’a emekleri ve çalışmaları için teşekkür etti.
 
 
 
Minyatür Sanatçısı, Dr. Figen Gürsoy, ilk kişisel sergisini meslek örgütü çatısı altında yapmanın mutluluğunu yaşadığını, ev sahipliği için İzmir Tabip Odasına teşekkür ettiğini; bu çalışmasını ve sergisini yakın zamanda kaybettiği ve yakın arkadaşı Dr. Şeyma Gümüştüs’e adadığını ifade etti.
 
Sanatçı;
“Minyatürün büyülü dünyasında ilgilenen herkes için tarif edilemez bir lezzet var. Bu lezzeti paylaşmaya hazırım… Her minyatürün bir öyküsü vardır… Minyatürler bu öyküleri ile birlikte onu izleyenlerin yüzüne gülümsemeyi, yüreklerine sımsıcak bir sevgiyi yerleştirir, her seferinde. Bir başlangıç noktası bulurum minyatürü çalışmaya başlarken... Bazen başladığım noktadan öngöremediğim bambaşka noktalara götürür beni minyatür, onu çalışırken. Minyatür yolu zorlu ama bir o kadar da yaşanılası bir yoldur… Minyatür bir resim sanatıdır. Kitap resmi sanatıdır… Matbaanın olmadığı yıllarda yazılan el yazması kitapların içerikleri minyatür resimleri ile desteklenmiştir. Fotoğraf makinesinin olmadığı yıllarda yazılmış bu el yazması kitapların minyatür resimleri bize o yıllardaki yaşama dair belgeler sunmaktadır. Günümüzde minyatürler kitaplardan tablolara geçmiştir. Çizim yöntemleri ve boyama teknikleri ile geleneksel kurallar çerçevesi içinde bugüne ait konularda TÜMÜYLE ÖZGÜN minyatürlerin üretimini sürdürmekteyim.
 
 
Minyatür üretirken kullandığım malzemeler;
Geleneksel yöntemlerle kendi üretimim olan “Murakka” denen kâğıtlar üzerine samur çok ince fırçalar ile guaş boya ve gerçek altın kullanıyorum… Murakka yaprak jelatin, şap ve nişasta ile hazırlanan bir muhallebi ile işleme tabi tutulan kâğıdın böceklenme ve nemlenmeye dirençli hale getirilmiş halidir. Kullanılan altınlar kırmızı, sarı, yeşil ve beyaz renklerde olup sürme ve yapıştırma olarak iki türdür” şeklinde sanatının inceliklerini paylaştı.
 
 
Minyatür sergisi, 24 Ocak 2014 tarihine kadar, İzmir Tabip Odası Prof. Dr. Orhan Süren Konferans salonunda ziyarete açık olacaktır.
İzmirli sanatseverlerin bu muhteşem sergiyi kaçırmamaları gerektiği düşüncesindeyim.
.
** Belma Demir Akdağ (Efece Haber)
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.1.2014 23:33:57
Yazdır Yazdır
Okunma 2690
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım