Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

SİNGER DİKİŞ MAKİNASI 110 YAŞINI KUTLADI
   
Harika Ören (Efece Haber) - Bir zamanlar, hanımların evlenirken çeyizlerinde olmaz ise olmazı SİNGER DİKİŞ MAKİNASI ''Bir Yastığa Baş Koyduk'' dedi ve 110. yılını muhteşem bir törenle kutladı.
İstanbul, Kongre Merkezi'nde Vural-Meral Gökçaylı, Cemil İpekci, Yıldırım Mayruk, Barbaros Şansal ve bir çok modacı, basın mensupları ile ünlü ismin katıldığı davet; Melike Demirağ, Erkan Özerman, Güngör Bayrak'ın gelişi ile renk ve hareket kazandı.

Singer Genel Müdüresi Sinem Kınran Parlak yaptığı açılış konuşmasında ''Türkiye'nin geçirdiği tüm değişimler sırasında Singer bir konunun önceliğini hep korudu: koşulsuz müşteri memnuniyeti... Türk halkı ile kesintisiz iletişim kuran, ihtiyaçlarını takip eden Singer, uygun fiyatlı ürünleri, yaygın servis desteği ve ücretsiz eğitim programları ile ülkenin her köşesinde tüketicinin hep yanında oldu, her zaman yanında olmaya da devam edecek.

 
 
Singer, sadece ürünleriyle değil özellikle verdiği eğitimlede hep Türk halkının daha iyi yaşaması için çalıştı. Bu tarihi paylaşmaktan gurur duyuyoruz.'' dedi. Sözlerine '' 110. yılımızı kutlarken, değerli modacılarımızın özel olarak diktikleri yastıklar ''BİR YASTIĞA BAŞ KOYDUK'' projesini oluşturduk. projenin geliri ile güzel işlere imza atmaya devam edeceğiz'' diyerek son verdi.
 
   
 
Türkiye'de İlklere İmza Atan Singer
Singer Türkiye'de bayilik açan ve "Doğrudan Pazarlama" yöntemlerini kullanan ilk fırma oldu. (Dikiş makinelerinin nasıl kullanılacağını göstermekte görevli öğretmenler ve teknisyenlerle dağ köylerine kadar giden satıcılar, yıllarca Singer dikiş makinelerini bu yolla sattılar.)
Singer, aynı zamanda Türkiye'de "İzinli Pazarlama Yöntemi"ni kullanan ilk fırma oldu. (Tüketicinin iznini alarak, örneğin akşamlan ev ziyaretleri ile ürün tanıtımı ve satış yaptılar.) Türkiye'de fatura kesen ve ilk kez kullanma kılavuzu hazırlayan ilk yabancı fırma olan Singer, Türkiye'de "Yetkili Satıcı" modelini ve ilk yaygın servis hizmetini veren, "Garanti Kuponu" uygulamasını başlatan ilk firma oldu. Dikiş-nakış konusunda eğitim veren ilk kurum oldu. Türk halkı gaz sobası ve ocak ile de Singer sayesinde tanıştı.
 
   
 
Singer, Dünyadaki 160. yıl kutlamalarını Rixos Premium Belek Antalya’da, 05-07 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Geçen yıllarda da, Vural Gökçaylı'nın katılımıyla, İstanbul Aydın Üniversitesi - Singer Dikiş Atölyesi açılışı - 13 Haziran 2012; Barbaros Şansal'ın katılımıyla Okan Üniversitesi - Singer Dikiş Atölyesi Açılışı - 04 Ekim 2012, Yıldırım Mayruk'un katılımıyla, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - Singer Dikiş Atölyesi Açılışı - 04 Haziran 2012, Cemil İpekçi'nin katılımıyla, Bilgi Üniversitesi - Singer Dikiş Atölyesi açılışı - 12 Ekim 2012, Dilek Hanif'in katılımıyla, Mimar Sinan Üniversitesi - Singer Dikiş Atölyesi açılışı - 27.11.2012; projelerine imza attı.
 
    
 
Bir aşk'ın armağanı Singer
''Singer Dikiş Makinası'' bugüne kadar icat edilmiş, en yararlı şeyden biridir ve temelinde bir aşk öyküsü vardır. Isaac Merritt Singer karısının elleriyle bitmek ,tükenmek bilmeyen dikiş uğraşını görür ve onu bu dertten kurtarmanın yollarını arar. Karısını olan aşkın bir sonucu olarak dikiş makinasını icat eder. Böylece eşinin üzerindeki bu gereksiz yükü azaltır. Merritt Singer bu sayede sadece karısının değil , bu makinayı satın alabilecek herkesin yükünü azaltmış olur.
Isaac Merritt Singer, ilk düz dikiş makinesini 1850 yılında Boston'da ürettikten sonra ,dikiş makinesinin patentini, 12 Ağustos 1851' de alır ve o günden itibaren Singer, en popüler dikiş makinesi olur. Singer'in icadından önce dikiş makineleri ağır ve hantaldır, kullanımı zahmetli, ssık bozulan makinalardır. Singer'le birlikte dikiş makinesi hafifleri, taşıması da kullanması da kolaylaşır. Sağlamdır ve geniş, hazır bir teknik destek kadrosu ile güvenilir bir alet özelliğini daima korur.
Isaac Singer New York'lu avukat Edward B. Clark, I.M. Singer & Company adlı şirketi 1851'de kurdular ve Singer fabrikası 1853'te New York'a taşınır. Dünyada ilk taksitli satışı başlatan Singer sayesinde dikiş makinesine bütçesi yetmeyenler de makine sahibi olur. Singer, seri üretilen, kitlesel tanıtımla tanıtılan, kişisel pazarlama ile satılan, herkes tarafından satın alınabilen ama en önemlisi "işlevsel" ilk ev aleti olur.
    
 
Felsefesi "kalite, eğitim, servis" olan Singer, çalışan bayanları geleneksel el sanatlarımızı hobi olarak sürdürmeye, ev hanımlarını ise üretime ve ekstra kazanca yönlendirmek üzere Türkiye çapında dikiş, nakış, patchwork alanlarında eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.Singer'in bayilerde, Halk Eğitim Merkezleri'nde ve belediye kurslarında açtığı 1,000'den fazla kursta, her yıl 100,000 öğrenci eğitim görüyor. Singer, bugün Amerika ve Avrupa'da son derece büyük ilgi gören dikiş, nakış ve patchwork gibi hobilere olan ilginin, el sanatları açısından benzersiz bir kültüre sahip olan ülkemizde yeniden canlanmasını arzu ediyor.
Türklere Özel Yoknaz
İlk Singer dikiş makinesi Türkiye'de 1886 yılında satıldı. Şirket, ilk mağazasını 1904 yılında, fabrikayı ise 1959'da açtı.
Singer Türkiye'de pek çok halkla ilişkiler yöntemini uygulayan ilk fırmadır: bayrak veya asker üniforması diken Türk kadınlarının resimleri ile tasarlanmış kartpostallar; ücretsiz dikiş-nakış kursları, bayanlara ücretsiz dikiş-nakış modelleri, takvimler ve birçok promosyon materyali gibi. Singer aynı zamanda bayanların dikiş öğretmenidir. İlki New York'ta 1927'de açılan ücretsiz kursları Singer Türkiye'de 1930'dan beri düzenlemektedir.
Singer, geleneksel Türk motiflerinin kolaylıkla uygulanmasına imkan sağlayan, sadece Türkiye'ye özgü bir modelolan 1301 Süper Yoknaz'ı üretir. Bu, Singer'in Türk halkına ilk jesti değildir. 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine Singer, Türk tüketicisinin ruhuna da hitap etmek istemiş ve "Hürriyet" adını verdiği modelini, sırf bu olayı kutlamak üzere üretmiştir.
Singer, pazarlamada "jingle" kullanan ilk firmalardan biri olmuş,. Singer'i tanıtmak amacıyla bestelenen MERRY SINGER adlı şarkı Singer'in bilinirliğine büyük katkıda bulunmuştur.
Harika Ören & Deniz Tokgöz
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 26.2.2014 01:12:03
Yazdır Yazdır
Okunma 1721
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım