Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

“çizgi-de@Gürbüz Doğan Ekşioğlu” SERGİSİ
 
“çizgi-de@Gürbüz Doğan Ekşioğlu” SERGİSİ
 
Belma Demir Akdağ (Efeced haber) - Uluslararası üne sahip olan karikatür, grafik sanaçısı Gürbüz Doğan Ekşioğu Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisinde.
 
Sadece sosyal ağlarda paylaşmak amacıyla yaptığı, ekonomik, politik, sosyal olaylarla ilgili eserleri, mevsimler, insan-hayvan hakları, doğayı koruma, özel günlerle ilgili çalışmaları, sanatseverlerle buluştu.  

Günlük hayatımızda önemli ve etkin bir yer edinen internet, artık her bireye kendi medyasını ve sosyal ağlarını oluşturması için imkân tanıyor.  

 
Bu özgürlük ortamı facebook, twitter, instagram vs... gibi ağlarla milyonlarca insana kendini ifade etme ve kabul görme olanağı tanıyor. 1 milyarı aşan kullanıcı sayısıyla en fazla zaman harcanan sosyal ağ olan facebook'ta her üye kendi sayfasını, kendi medyasını oluşturuyor; bu durum sanatçılara da kendilerini ifade edebilecekleri eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilecekleri yeni bir alan yaratıyor. Sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu da bu sosyal ağı en etkin kullanan sanatçıların başında geliyor.
 
Ekşioğlu’nun facebook sayfasında 2010-2013 yılları arasında paylaştığı çizimlerinin ve fotoğraflarının yer aldığı, özellikle Gezi direnişi sırasında yarattığı 26 eseri, İstanbul’un sosyopolitik yapısını, sanatın toplum içindeki konumunu ve politika ile olan ilişkisini vurguluyor. Bu dönemde görsel bir günlük gibi sokaklarda yaşanan olayları yakından takip ederek çizgisel anlatıma döken Ekşioğlu, Türkiye ve dünya gündemini yakalayarak ince bir zekânın ürünü olan kavramsal ve çarpıcı eserler sunuyor. Dünyada hızla gelişen teknolojiye ve sosyal yapıya ayak uyduran ve eserlerini en hızlı biçimde paylaşacağı yer olarak sosyal ağlardan Facebook’u seçen Ekşioğlu sanatını karma = çizgi+yaratıcılık+mizah+şiirsel yapı+duyarlılık olarak tanımlıyor.
 
 
 
Türkiye ve yurtdışında pek çok karma serginin yanı sıra biri New York’ta olmak üzere 9 kişisel sergi açan Dürbüz Doğan Ekşioğlu, bugüne kadar 23’ü uluslararası olmak üzere 64 ödül kazandı. Atlantic Monthly, New York Times gibi gazete ve dergilerin yanı sıra, New Yorker dergisinin kapağında üç kez, Forbes dergisinin kapağında bir kez çalışmaları yayınlandı. 11 Eylül 2001 saldırılarının yıldönümü baskısında New Yorker kapağında yayınlanan karikatürü ile hafızalarda yer eden özel bir başarı kazandı.
 
Ekşioğlu’nun eserleri, 18 Şubat-23 Mart 2014 tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galeri’sinde görülebilir.
 
Caddebostan Kültür Merkezi
Caddebostan-İstanbul
 
Belma Demir Akdağ,26.2.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 1.3.2014 00:19:00
Yazdır Yazdır
Okunma 1596
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım