Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

"BEING WOMAN - KADIN OLMAK” İnterdisipliner Sanat Sergisi
 

Çağdaş Sanatta Dünya'da Bir İlk İzmir'de Gerçekleşiyor.

Konuklar normaldışı hissederek kadın temasının
özüyle karşılaşacak

"BEING WOMAN - KADIN OLMAK” İnterdisipliner Sanat Sergisi 8 Mart -İKSEV

Ressam ve eğitmen Cengiz Ceylan’ın toplumsal kimlik ve cinsiyet üzerinde duran sergisi “Being woman - Kadın Olmak”, pek çok sanat dalını yöntemolarak kullanarak disiplinlerarası çağdaş sanat olgusuna yeni bir soluk getirmektedir.Dünya'da bir ilki gerçekleştiren sanatçı,revizyonist bir tavırla "BEING WOMAN - KADIN OLMAK" İnterdisipliner Sanat sergisinin açılış ve performansları Youtube ve Cengiz Ceylan Resmi Web Sitesi nden tüm Dünya'da canlı yayınlanacaktır.

Sergide kadının özellikle ulusal konjonktürdeki saptanan konumlarıyla ilgili 10 fotoğraf ve 10 resim çalışmasının yanında, açılışgününde bir teatral gösteri, düşünürlerin kadınla ilgili söylemleri, piyano vekeman ile canlı müzik ve pek çok çağdaş sanat söylemi mizahi ve kinayeli birdille ifade edilecektir.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi SahneSanatları Bölümü hocalarından Prof. Dr. Hülya Nutku koçluğunda ve fotoğrafçı veyazar Deniz Denizel’in küratörlüğünde ve Yağmur İfan'ın süpervizörlüğünde gerçekleşecek projede sergilenecekperformansın metni yazar Harun Baran’a, performansı oyuncu Yağmur Cesur’a,müzikte, keman Ceren Cengiz’e ve piyano performansı ise Murat Aygün’e aittir.

Projenin görsel kimliği grafik tasarımcı ÇağrıAkın’a aittir. Tanıtım video kurgusunu Özcan Batçıüstlenmişken photo-edit çalışmalarıysa grafik tasarımcıve akademisyen Yaşar Ali İşgören’in süpervizyonu altında gerçekleşmiştir.
 
Serginin içeriğinde,postmodernite olgusu kapsamında özellikle neo-liberalizm ve geç-kapitalizmaltında cisimleşen kadın modeli, Avrupa’lının “hanımefendisi” üzerinden kendini
özerkleştiren ve yayılan karakter biçimlerinin yarattığı melodramatik özerklik,
geçmişten günümüze medyada yar alan kadın imgesi ve medya tarafından manipüle
edilen kadın imajının yaratmış olduğu “bağımsız kadın” sureti, kadın doğasının getirdiği çoklu kişilik sendromları ve onların yarattığı paradoks; aynı zamanda felsefi anlamda kadının konumu disiplinlerarası pek çok sanat dalının yardımıyla işlenerek sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır. Serginin anafikri, genel bağlamda kadın doğasının yeniden tanımlanması üzerinden ifade edilecektir.
 
Se rgide kadın ile erkeği algısal ve mantıksal boyuttabirbirlerinden ayıran temel prensiplere de gönderme yapılacak ve durum yine olgusallaştırılarak toplumsal boyutta eleştirilecektir. Bir erkek gerçekliğibölümlere ayrılmış bir biçimde, herşeyi kendi özerkliğinde algılarken, birkadın her şeyi iç içe, sanki akan bir nehir gibi algılar. Bununla birlikteerkek birçok olguya mantığıyla bakarken bir kadın pek çok zaman duygularıyla
bakar; aynı zamanda erkeğin mantığı bütünüyle doğrusal işlerken, bir kadının mantığı eklektik olarak birbirinden farklı şeyleri seçip bir bütün oluşturma üzerine işler. Kadın Olmak sergisinde kadın ile erkeğin doğalarındaki bu teorik ve temel farklar da işlenecektir. Aynı zamanda postmodern feminizme ve güncel medyada kendini gösteren bazıkadın karakterler üzerinden de çoklu göndermeler yapılacaktır.
 
Sergi 8 Mart 2014 Saat : 18:00'da İKSEV (İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı)'nda kapılarını açıyor.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.3.2014 22:53:25
Yazdır Yazdır
Okunma 1249
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım