Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

MEHMET KADIOĞLU AİLESİYLE BİR GÜN

 

 
"Yılın Hayırsever Babası"
MEHMET KADIOĞLU AİLESİYLE BİR GÜN !
 
 Harika Ören /İstanbul (Efece Haber) - 8 Mart tarihli anlamlı bir günde, Belma Demir Akdağ ile Efece haber gazetemizin değerli yazarlarından, Mehmet Kadıoğlu ailesinin evine misafir oluyoruz.
 
Makale ve şiirleri ilgiyle izlenen ve okunan Kadıoğlu, Kilis Yardımlaşma Derneği tarafından ''Yılın Hayırsever Babası'' ünvanına layık görülmüştü. Kendisine plȃketini takdim etmek üzere oradayız.
 
Mehmet ve Nur kadıoğlu çifti bizi çeşidi bol, zarif bir sofrada ağırlıyorlar. Kilis Mutfağı'ndan çeşitli yemekleri tadıyoruz. Yemek tariflerinden başlayarak, samimi sohbetlerle sürdürdüğümüz ve kahvemizi keyifle içerken zamanın nasıl aktığını anlamadığımız güzel bir zaman dilimini paylaşıyoruz.
 
 
 
"Yılın Hayırsever Babası"
 
Sohbetimize, Mehmet Kadıoğlu'nun çalışma odasında, akşamları dinlendiği ve şiirlerini kaleme aldığı köşesinde devam ediyoruz.
 
Çaylarımızı yudumlarken, kendisine atfedilen “Yılın Hayırsever Babası” sıfattan dolayı, memnuniyetini mütevazi bir şekilde dile getiren Kadıoğlu ile söyleşiyoruz.

 

 
 H.Ö.-Kilis Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu tarafından “Yılın Hayırsever Babası” ödülüne layık görüldünüz. Kilis Yardımlaşma Derneği “AKPINAR” Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü olarak bu ödülünüzü size takdim etmekten gurur duyuyorum ve kutluyorum.
 
Şu an ki duygularınız neler?
   
 M.K-Bana vermiş olduğunuz bu değerli ödül için teşekkür ederim, asıl olan sizin güzel gayretleriniz ve çabalarınızdır. Kilis Yardımlaşma Derneğinin siz değerli yöneticilerinin faaliyetlerini yakından takip etmekteyim. Yardıma muhtaç insanlara ulaşabilmek için yaptığınız çalışmaları verdiğiniz emeği ve kültürel faaliyetleri takdirle karşılıyorum…
 
  H.Ö.-Ankara ve Kilis'te derneğimiz kanalıyla desteklediğiniz; toplum içinde yardımlaşma ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
 M.K. - Yardımlaşmanın yeri, mekanı, kimliği, adresi olmamalıdır. İstanbul’da yaşasam da benim için vatan toprağının her yeri kutsaldır. Kilis derseniz, Kilis’in yeri başka benim için ayrı önem ve anlam taşır. Hayat felsefemi acılar paylaşınca azalır, güzellikler paylaşınca çoğalır üzerine kurmuşumdur. Maalesef sosyal devletin gereği olan kimsenin kimseye muhtaç olmadan yaşamasını sağlayacak sistemleri sağlıklı çalışmamaktadır.
Eğitimdeki eksiklik, ekonominin yeterince büyümemesi, iş alanlarının yeterince oluşmaması, sosyal güvencesi olan işlere ulaşmanın zorluğu; asgari ücretin açlık sınırının altında olması sonucu insanlarımız şu fani dünyada hak etmedikleri sıkıntıları yaşamaktadırlar. Bunların sorunlusu ilkeli, adaletli yokluğu, yoksulluğu ve yolsuzluğu önleyici tedbirler almayan yöneticilerdir. Vebal onlara aittir. Ülkesini, bayrağını bu coğrafyada yaşayan herkesi sevmeyi hatta din,dil,ırk ayırmadan Allah’ın yarattığı yüce varlık olan insan benim için kutsaldır.Kalp gözüyle bakmaya başlarsan Allah’ın üstün sıfatlarını görmeye,anlamaya çalışırsın.Böylece kutsal yaratılana şefkatle,merhametle yaklaşmaktan başka bir davranış sergilemek mümkün mü? İnsanlık ailesinin bir ferdi olarak, insani vasıfların, paylaşmanın, halden anlamanın gereğini yapmak için imkanlarım nispetinde üzerime düşeni yerine getirmeye çalışıyorum.
 
 
 
 
 H.Ö.-Bugün Dünya Kadınlar Günü; bu konuda ki görüşlerinizi almak isterim. Sadece çalışan kadın mı emekcidir?
 M.K.-8 Mart Kadınlar gününü sizlerin şahsında tüm kadınlarımıza kutlu olsun. Kadınlar nufusumuzun yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Kadınları bir güne sıkıştırmak, bir günle anlamak, anlatmak haksızlık olur. Ancak bu günde kadına karşı şiddeti, ayrımcılığı, kadının bir obje olarak gösterilmesini kınamak ve anlatmak için kullanmalıyız. Kadın anadır,kadın üretendir, kadın iş hayatında olmakla beraber aynı anda evini yöneten ve idare edendir. Çalışan kadınlarımızın evde ve işte sorumluluğu çok fazladır. Çeşitli sebeplerle ev hanımı olan kadınlarımızda hiçbir sosyal güvencesi olmaksızın, mesai saati gibi bir kavramı olmadan gününün tamamını evine, eşine, çocuklarına ayırarak, bir emek vermektedir.
Ömrü çalışmakla geçen bu kardeşlerimiz, analarımız da gerçek emekçidir.Çünkü iyi bir aşçı, iyi bir ekonomist eline verilen az bir parayla akşama yemek hazır etmek zorundadır. Ben bu zorluklara göğüs geren kadınları saygıyla selamlıyorum.
 
Harika Ören, Nur Kadıoğlu, Belma Demir Akdağ, "Dünya Kadınlar Günü" nü birlikte kutladılar
 
Mehmet Kadıoğlu, Ressam-yazar Belma Demir Akdağ ile
 H.Ö.-Milliyetçi duruşunuzla, 3 çocuklu bir aile babası olarak, Türkiye'de ki eğitim sistemi ile ilgili görüş ve önerilerinizi alabilir miyim?
 M.K.-Maalesef anaokulundan beri özel desteklerle çocuklarımdan biri üniversiteyi bitirdi, biri üniversite okuyor, diğeri de kısmet olursa bu yıl sınava girecek. Bir baba olarak ülkemizdeki eğitim eksikliğini sistemin devamlı değişmesini, kalabalık sınıfları, mutsuz öğretmenleri, yetersiz derslikleri ve fiziki imkanları bire bir gördüm ve yaşadım. Kendime göre çareler bulmaya çalıştım. Ama herkes benim kadar şanslı olmayabilir.
Yine tekrarlıyorum sosyal hukuk devletinin her ferdine eşit imkanlar sunmak gibi bir zorunluluğu vardır. Çocuklarıma iyi bir insan olmayı kendi duruşumla, yaşayışımla anlatmayı tercih ettim. Çocuklar en iyi gözlemcidir, asla aldatamazsın. Annede babada gördüklerini bilinç altına yerleştirir onun üzerine bir kişilik ve kimlik oluşturur. Bunun nasıl olduğunun farkına dahi varmayız. İnsanı seven vatanını sever, vatanını seven bayrağını sever, bayrağını seven milliyetçi görüşlere sahip olur. Bizim fikir dünyamızdaki milliyetçilik asla ırkı anlamda değildir. Yukarıda saydığım sevilecek,öpülecek ve ölünecek üçlü vatan,bayrak ve mukaddesattır. Bunlara canı gönülden bağlı olan fikriyatın adı Türk milliyetçiliğidir
 
Harika Ören, Mehmet Kadıoğlu'na Kilis Yardımlaşma Derneği'nin "Yılın Hayırsever Babası" plaketini takdim ederken
 
 H.Ö-Gönülden dile getirdiğiniz ve Efecehaber gazetemizde yayınlanan şiirlerinizde, vatanperverliğinizi çok anlamlı bir biçimde dizelere döküyorsunuz. Şiirleriniz sırayla okunduğunda, güncel tarihe tanıklık ettiklerini görüyorum. İş hayatı yoğunluğunda zaman yazma fırsatını ne zaman bulup, yazıyorsunuz ve bir kitap haline getirmeyi düşünüyor musunuz?     
 M.K.-Efendim, zaman buldukça duygularımı düşüncelerimi makale ve şiirlerle anlatmaktayım. Siz de duygu dünyasında yaşayan insanlar olarak beni kolay anlayacaksınız. Benim şiirlerimde anlatmak istediğim düşünceler, havasını teneffüs ettiğim adına vatan dediğim bu coğrafyada gün içerisinde beni etkileyen kurt, kuş, deniz, dağ; sevgi, kızgınlık, şefkat, aşk ve bunlara benzer her şey olabilir.
Ama ülkemizin yaşadığı sosyal, ekonomik ve siyasal konuların yoğunluğu düşünce dünyamı o kadar meşgul ediyor ki, bu konular daha  ağır basarak, öne çıkıyorlar. Açıkcası açlığı, haksızlığı, soysuzluğu görünce güncel konular öne çıkmış oluyor.
Ne zaman yazdığımı soruyorsunuz? Akşamları kısa bir zaman diliminde yazarak, sosyal medya aracılığı ile paylaşırım. Eksiklerim ve yanlışlıklarım varsa bu vesile ile anlayışla karşılanmasını umarım. Şu an kitap haline getirmeyi düşünmüyorum henüz şiir konusunda işin başındayım. Her işin çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemleri vardır. Yazdığım şiirler de çıraklık dönemime ait olsa gerek.
Şiir kitabını bir an önce bastırması dileğimizi ilettiğimiz sırada, Mehmet Kadıoğlu'nun tesbih koleksiyonu ilgimizi çekiyor. Belma hanımda tesbih biriktirdiği için bu konuda derin bir sohbete giriyoruz.
Nur Kadıoğlu, ressam-yazar Belma Demir Akdağ ile
 
 
8 Mart 2014 Dünya Kadınlar Günü
8 Mart 2014 Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Nur Kadıoğlu'na Efece Haber İnternet Gazetemizin bir hatıra belgesi takdim ediyoruz.
Pırıl pırıl üç çocuk yetiştirerek, Milleti'ne en güzel katkılardan birini gerçekleştiren bir kadın olarak; Nur Hanımın şahsında tüm kadınların gününü kutluyoruz.
Fotoğraf almaya sıra geldiğinde, Kadıoğlu çiftinin sanata olan düşkünlüğü ve evlerinin zevkli döşeme şekli dikkatimizi çekiyor. Kadıoğlu ailesinin sevgi dolu pozitif enerjisini, evin her köşesinde hissediyoruz.
 
Gitme vakti geliyor.
Mehmet ve Nur Kadıoğlu bizi karşıladıkları gibi, güler yüzle uğurluyorlar.
Mehmet bey ''Aileme gösterdiğiniz nezaket dolu ziyaretiniz; vermiş olduğunuz plaket ve eşime verdiğiniz, günün önemini vurgulayan anı belgesi için teşekkür ederiz.'' diyor.
 
Biz de kendilerinden ileride, mutlulukla anacağımız bir, 8 Mart 2014 günü anısına sahip olarak, evlerinden ayrılıyor olduğumuzu belirtiyoruz.
Teşekkür ediyoruz ve vedalaşıyoruz.
 
Harika Ören (Efece Haber)

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 10.3.2014 15:21:12
Yazdır Yazdır
Okunma 1612
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım