Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

ELVAN TEKCAN "HİÇ'TEN HİÇ'E YANSIMALAR" SERGİSİ AÇILDI
 
ELVAN TEKCAN "HİÇ'TEN HİÇ'E YANSIMALAR" SERGİSİ AÇILDI
 
Belma Demir Akdağ /İstanbul (Efece Haber) - 13 Mart 2014 günü Galeri Fe ‘de Sanatçı Elvan Tekcan’ın "Hiç'ten Hiç'e Yansımalar" isimli sergisi verilen bir kokteyl ile açıldı.
 
 
 
Sanatçı Elvan Tekcan'ın 2013 yılı kağıt ve tual üzerine karışık teknik ile ürettiği eserlerinden oluşan “Hiç'ten Hiç'e Yansımalar” serisi ve 2009 yılı gravür eserlerinden oluşan "Tılsımlar" serisi, eşzamanlı hazırlanan ve eserlerle beraber sanatçının şiirlerini de kapsayan kitabı ile birlikte Galeri Fe’de.
 
Elvan Tekcan’ın profesyonel sanat yolculuğu, ilk kez, 1994 yılında, “Çizginin Dili” adıyla ürettiği yaş elek baskı çalışmalarıyla başladı. 1999 yılında ise “Anadolu Uygarlıklarına Keşif” adlı yapıtları, içinde yetiştiği öz kültüre dair katmanları kavramak gayreti ile ortaya çıktı.
 
2005 yılında hakikat arayışına dair içsel bir yolculuğa çıkan sanatçının, 2009 yılında seyir defterine düşen karşılıkta dile ve şekle bürünerek “Tılsımlar” adı altında ortaya çıkan eserleri aynı dönemde sanatseverlerle buluştu. Sanatçı, bu dönemi,” mevcut zihin kodlarını imha ettiği, içsel yıkım ve kendi hakikatine dair yeniden inşa süreci olan bir hürleşme gayreti olarak” tanımlamaktadır.
 
 
Bu bağlamda sanatçı, zihinsel özgürleşme çabasını sanatsal üretim sürecine yansıtma ve bu yolla özüne dair bir dilin doğumu uğraşına daldı. Böylece, kalemin kontrollü alanı kırılarak, fırçanın geniş hareket alanını kullanabileceği yeni bir teknik arayışa girdiği bir dönem açıldı.
 
Sanatçı, 2005 yılından itibaren kaleme aldığı şiirleri ve Prof. Zeynep Sayın’ın “yön duygusu yok olan, hatıra ile hafıza, negatif ile pozitif, mevcuda gelmeyle mevcudiyetten çekilme, birleştirmeyle ayrıştırma arası gelgitlerin sonucundan doğan, belleği ters yüz ederek içinden hatıraların akmasını, ama tutunmamasını isteyenin izleri olan eserler, kendi izinin varlığı bile çok gelen birinden" olarak ifade ettiği resimlerini bir araya getirdiği” Hiç'ten Hiç'e Yansımalar” başlıklı sergisi ile ‘kal değil hal paylaşmak’ derdinde olduğunu peşinen ifade ediyor:
 
Resim, başka bir şey değildir Sadece yaşanmış an'ların izidir Duyusu çizilip görünür olan gönülde Renkler ile biçime bürünür zahirde
Şiir ise muhabbetle akıp dökülen Gönle inen o sonsuz şelaleden Vücut bulup sözlerde dile gelen Emanetlerdir bizden doğup cana giren…
 
Sanatçı Elvan Tekcan’ın "Hiç'ten Hiç'e Yansımalar" sergisi 5 Nisan 2014 gününe kadar siz sanatseverleri beklemektedir.
 
Galeri FE Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. No:60/2 Çiftehavuzlar/Kadıköy İSTANBUL
 
Belma Demir Akdağ, (Efece Haber) 14.03.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 15.3.2014 18:11:24
Yazdır Yazdır
Okunma 1885
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım