Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

SARI VİRÜS / YELLOW VİRÜS
 
HARDAN ART TEAM VE BİR MUHTEŞEM SERGİ DAHA
SARI VİRÜS / YELLOW VİRÜS
 
Belma Demir Akdağ (Efece Haber) - Dimitris Vogdanis Danis, Harris Louvros & Özlem Haliloğlu tarafından kurulan Hardan Art Team’in sanat projesi “Sarı Virüs” / “Yellow Virus”, 13 Mart 2014 tarihinde, Beyoğlu Belediyesi Cihangir Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.
 
 
Sarı Virüs” / “Yellow Virus saat 18.00 de kapılarını sanatseverlere açtığı zaman içerisi karanlıktı. Sanatseverler sergi öncesi, Neksav Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin, Sarı Virüs çalışmalarının yapıldığı “Sarı Virüs Atölyesi” öğrencilerinin, Dimitris Danis, Pat Ch, Yahya Engin, ve öğretmenleri Arzu Durak Satici nin rehberlik yaparak haftalar boyu ortaya çıkarmış oldukları çalışmaları, sabırlarını, öğrencilerin bu çalışmalara istekle katılmalarını videodan izledik. Merkezin müdürü Nurten Arık’ın konuşması ile bu güzel gösterim sonlandı.
 
 
Işıkların yanmasıyla Neksav’ın öğrencilerinin de yaptığı eserler ve sanatçıların eserlerinin görüntüsü ortaya çıktı. Salon sanki sarı bir tülle sarılmıştı. Eserler ve salon yerleşimi çok titizlikle yapılmış, fazlasıyla özenle hazırlanmış bir sergiydi. Katılımcıların yoğun olması dikkati çekiyordu.
 
 
Toplam 48 sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen serginin çıkış noktasını farklı kültürlerde bambaşka anlamlar taşıyan sarı rengin antik çağlardaki tanrısal gücü, ışık ve güneşi sembolize ediyorken artık günümüzde polisiye olay mahalline çekilen bant, ya da trafik ikaz ışığı olarak kullanılmasını izledik.
 
Serginin temasına göre, Sarı Virüs içinde karşıt kavramları barındırıyor. İyi ve kötü, güzel ve çirkin, gerçek ya da ütopya, yararlı ya da zararlı (VİRÜS – ANTİVİRÜS) gibi kavramları içeren Sarı Virüs’te tüm sanatçılar sarı rengin kendi algılarının yansıması olarak ortaya çıkardıkları eserleri sergilediler.
Dimitris Vogdanis Danis “Sarı ve Siyah dediği zaman; Nasıl yani? Olur mu? Sorularıyla karşılaştığını, ama çıkan eserlerin başarısı herkesi yanılttığını” anlattı.
 
Aslında ben de sergiye katılan sanatçı olarak, ilk duyduğum zaman ortaya ne çıkacak diye merak etmiştim. Yanılmışım öyle şeyler çıkmış ki sergiyi gezerken her eserin önünde durup düşünmek gereğini hissettim. Sarı Virüs/ Yellow Virus sanatçılara çok güzel ilham vermiş. Her sanatçı kendi virüsünü aktarmış tuvale. Ve ne çok virüs ve anti virüs varmış?
 
Bu sergiyi düzenleyen, Hardan Sanat Ekibi “görsel sanatçı / kostüm tasarımcısı Dimitris Vogdanis ve fotoğrafçı / sanatçı Harris Louvros tarafından 2008 yılında kuruldu. 2011 yılında tanınmış Türk ressam / sanatçı Özlem Haliloğlu’nun da ekibe katılmasıyla sanat dünyasında rüzgar gibi esmeye başladı. Hardan Art Team çeşitli temalarda çağdaş ve güncel sergiler düzenlemekte. Sanat ekibi sergilerin yanı sıra ünlü sanatçılara ithafen enstallasyonlar ve sanat workshopları da düzenlemekte ve başka sanat gruplarının projelerine de katılmakta.
 
 
Hardan Art Team, Türk ve Yunan sanatçılardan oluşan toplam 120 kişilik bir katılımla 2010, 2011 ve 2012 yıllarında İstanbul’da üç büyük sergi düzenlemişti. Sergiler sanatseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştı.
 
Her sergisinde büyük başarı sağlayan, Hardan Sanat Ekibini buradan da kutlamak isterim. Yapmış oldukları titiz çalışmaları, eser ve konu seçimleri, bunu sanatseverlere sunumları fevkalade bir emeğin gösterimi olmuştur.
 
Duyguların bu kadar güzel tuvale işlenişinin, tüm sanatseverler tarafından görülmesi gerektiğine inandığım için eserleri izlemenizi tavsiye ederim.
 
Sergi, 24 Mart 2014 gününe kadar, Beyoğlu Belediyesi, Cihangir Sanat Galerisinde, sizleri beklemektedir.
 
Yüreğinize sağlık Sevgili Hardan Art Team ve Sarı Virüs/ Yellow Virüs sanatçıları.
 
Yer; Cihangir Sanat Galerisi
Cihangir Cad. İspark Katlı Otoparkı Cihangir No:9 Beyoğlu/İstanbul
 
Sergiye katılan sanatçılar:
ABDULKERİM BOZAN, ADNAN DOĞAN, AHMET ÖZOL, ALİ USLU, ARZU BİREN, AYŞE HİNNERKOPF, AYŞE MESUDE KUMBASAR, BELMA DEMİR AKDAĞ, CEYLAN MUTLU, DENİZ TORAMAN, EMEL ALTUĞ, EMİNE ALIŞIK, ESİN MUMCU, F. GÜLGÜN ENGİN, FEYZA ZEYBEK, FÜSUN UZUNOĞLU, GÜNSELİ YETKİN, GÜNSU SARAÇOĞLU, HARİKA ÖREN, İOANNİS ALEXİADİS, MERTER SELÇUK, MURAT BERKÖZ, NEKSAV SANAT GRUBU, NİHAL GÜRES, NURSEL SÖKMEN BAYRAM, OSMAN BATUR, ÖZLEM GÜRSOY, ÖZLEM HALİLOĞLU, PATROULA CHRONOPOULOU, PERİHAN SADIKOĞLU, PESENT DOĞAN, RENA FİLİ, REZZAN YAZICI, RÜVEYDA TERKEŞLİOĞLU, SELDA DEMİREL, SELMA AŞIK, SEMA ÇETİN, SEMRA GÖNÜL, SERDAR YÖRÜK, SEREN ŞARAPÇIOĞLU, SİNAN BEŞE, ŞEBNEM AYTEKİN, ŞEHMUZ ATASEVER, TÜLİN ATABAY, VESİLE AYKAÇ, YASEMİN YENİGÜL, YEŞİM İNCE, YÜKSEL KENAROĞLU.
 
Belma Demir Akdağ,15.03.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 16.3.2014 23:40:31
Yazdır Yazdır
Okunma 1910
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım