Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

PORSELEN SERGİSİ & TOLGA ETİ SANATEVİ
 
PORSELEN SERGİSİ & TOLGA ETİ SANATEVİ 
NİLGÜN GÜNSÜR – ESRA AĞEL
Harika Ören (Efece haber) - 2003-2007 tarihleri arasında mozaik çalışan Esra Ağel, 2007’de Şeyda Gül Ağel ile birlikte, bez ve porselen bebek çalışmalarına başlamış ve günümüzde de heykel ve porselen atölyelerindeçalışmalarını sürdürmektedirler.

2006 yılında Nilgün Günsür tarafından kurulmuş olan Porselen Sanat Atölyesi'nin
bu sergisinde Nilgün Günsür ve Esra Ağel, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ve kültürel değerleri modern bir dokunuşla yeniden canlandırmayı hedeflemişlerdir. Osmanlı mirasının sanat ve ince zanaatini buluşturan gülebdanlardan, porselen iğne oyalarına, müzik kutulu porselen bebeklerden bez bebeklere kadar, yok olmaya yüz tutmuş bir çok kültürel değer , özgün, masalsı ve geleneksel motiflerin modern bir üslûpla son derece incelikle işlenmesiyle yeniden hayat bulmuştur.
 
Nilgün Günsur, 1962 yılında İstanbul’da doğdu. Moda tasarımı eğitimi ardından sürdürdüğü suluboya ve pastel resim çalışmaları sonrası seramik çamuru ile tanıştı. Seramik çalışmalarının yanısıra özellikle Meissen tarzı porselen dekorlama çalışmalarına devam etti. Detaycı ve özgün çalışma tarzı , çalışmalarını porselen çamuru ile obje tasarımına ve porselen ile farklı malzemelerin birlikte kullanımına yönlendirdi. Tutku ve heyecanını yitirmeyen çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.
 
Tolga Eti Sanatevi, Porselen Sergisi, İstanbul, Nisan 2009, Tolga Eti Sanatevi, Porselen Objeler Sergisi, İstanbul, Mayıs 2006 da kişisel sergi açmıştır.
 
Esra Ağel, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi ‘nden mezun oldu. Doktorasını İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı'nda tamamladı. TÜBİTAK Gebze MAM Gıda Enstitüsü'nde Uzman Araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Bebek kavramına modern bir bakış açısı katan Esra Ağel'in bebekleri ve müzik kutuları orijinal tasarımlardır. Bebeklerde ipek, kadife, dantel, el dokuması kumaşlar, tül, antika takı parçaları, iğne oyaları, yarı değerli taşlar ve inci, kristal boncuk, saçlarda doğal organik malzemeler kullanılmıştır. Bebeklerin porselen boyamaları Nilgün Günsür tarafından yapılmıştır.
 
Ağel, Cumhuriyet’in 90. yılında 90 eserli Gaziantep Uluslararası Mozaik Yarışmasına katılmış ve eseri sergilenmiştir. ( 2013 )
İstanbul Bağdat Caddesi, Selamiçeşme'de ki Tolga Eti SanatEvi’nde 3 Mayıs – 20 Haziran 2014 tarihleri arasında, Nilgün Günsür ve Esra Ağel’in, eşşiz porselen bebeklerini zevkle izleyebilirsiniz. Görülmeli derim...
 
Harika Ören
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 9.6.2014 18:27:30
Yazdır Yazdır
Okunma 1490
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım