Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

''Ekolojik Kadın Köyü'' HARRAN'da
 
''Ekolojik Kadın Köyü'' HARRAN'da
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece haber) -  Şiddet mağduru kadınların yaşayacağı "Ekolojik Kadın Köyü" Harran'da hayata geçiriliyor.
Gazeteci-yazar Hüzün Yücel'in kaleme aldığı 'Yasaklı Apartman' romanından yola çıkarak planlanan "Ekolojik Kadın Köyü", Şanlıurfa Harran'da şiddet mağduru kadınlara umut olmak için gün sayıyor. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda lansmanı yapılan;  gazeteci-yazar Hüzün Yücel'e ait Ekolojik Kadın Köyü Projesi; Harran Belediyesi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Kadın Hakları Koruma Derneği ile Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin destekleriyle hayata geçirilecek:
Proje sahibi gazeteci-yazar Hüzün Yücel, Ekolojik kadın köyünün farklı bir sığınma evi modeli olduğunu söyleyerek "Ekolojik Kadın Köyü benim yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştığımız bir projedir. Gerçek bir hikayeden esinlenerek yazdığım 'Yasaklı Apartman' kitabımdan yola çıkarak inşa edildi ve Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz projemize sahip çıktı. Bize ''Projeyi gelin yapın ve bu tüm dünya kadınlarına armağan olsun'' deyince, biz de buradan yola çıkarak kendi ayakları üzerinde durabilen, kendini ifade edebilen, kimsesiz ve risk grubu olmayan tüm kadınlarımızı kucaklayacak bir proje oluşturduk" dedi.
Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz tarafından bağışlanan 10 bin metrekare arazi üzerine kurulacak köy, kadınlara kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için destek sağlamayı amaçlıyor. Her türlü şiddete maruz kalmış kadının projeden yararlanabileceğini ifade eden Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, "Ekolojik kadın Köyü Projemiz, şiddete maruz kalan kadınlar, kimsesizler ve maddi sıkıntı içinde olan kadınların çocuklarıyla birlikte en az bir yıl kalabilmelerini içeriyor. Projede asıl amaç, kadınların sanat edinebilmelerini, topluma kazandırılmalarını ve ayaklarının üzerinde durabilmelerini sağlamaktır. Projenin içinde her türlü atölyelerimiz, sanat edinmeye dair kurlarımız olacak. Bu kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilme projesidir. Öncelikle 250 kadın üzerinde bir çalışmamız olacak. İlerde ihtiyaç duyulursa daha da genişletilebilecek. Dokuma, tekstil, organik tarım, hayvancılık gibi bölgeye hitap edecek bütün dallar bu köyümüzde yer alacak" dedi.
Projenin Dünya'da ve Türkiye'de örnek bir proje olmasını hedeflediklerini belirten Ekolojik Kadın Köyü Mimarı Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, "Ekolojik Kadın Köyümüz, 10 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. Sürdürülebilir ve erişilebilir tasarım ilkeleriyle oluşturulan bir proje olarak tasarlandı. Dünyada ve Türkiye'de örnek bir proje olmasını hedefliyoruz. Karbon salınımı sıfır olan yapılar yapmak gibi hedeflerimiz var. Köy içerisindeki ulaşımın da karbon salınımına yol açmayacak şekilde yapılmasını hedefliyoruz. Burada gri suyun arıtılarak bostanlarda kullanılmasını kadınlarımızın hem iş olanaklarının hem kültürel aktivitelerinin hem de sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı gerçekten yaşanabilir bir Kent kurmayı hedefledik. Engelli insanların kullanabileceği yeşil alanlar tasarladık. Her bir ev için bostan arazisi tasarladık" ifadelerini kullandı.
Etkinlik kapsamında yapılan karma resim ve fotoğraf sergisinde 100'den fazla eserin köy projesine katkı amacıyla satışa sunuldu. Yasaklı Apartman romanının senaryosunun Özlem Bölükbaşı ve Salim Aydın tarafından yazıldığını ifade eden Hüzün Yücel, yakın zamanda romanın beyaz perdeye aktarılacağı  ve  filmden elde edilen gelirin Harran'a bağışlanacağını bildirdi.
Harika Ören & Deniz Tokgöz
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 29.6.2014 14:35:12
Yazdır Yazdır
Okunma 1511
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım