Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

ArtQuake İstanbul 2014 Üsküdar Bienali
 
ArtQuake İstanbul 2014 Üsküdar Bienali
1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Beylerbeyi Sarayı’nda düzenlenen ArtQuake İstanbul 2014 Üsküdar Bienali sergisi törenle açıldı. Üsküdar, Artquake İstanbul Bienali ile aralarında Londra Sanat Bienali’nde ödüle değer görülen Bdoor Sudiry’nin yer aldığı dokuz ülkeden 17 sanatçıyı ağırlıyor.
Üsküdar Belediyesi’nin sponsorluğunda, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Artquake İstanbul 2014 Üsküdar Bienali sergisi bir hafta açık kalacak. Dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’den 25 sanatçının eserinin yer aldığı resim sergisinin açılışını Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen gerçekleştirdi. Dünya liderlerine gönderilecek olan 140 metrelik Barış Şeridi’ni imzalayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “İlham alan bir toplum savaş çıkarmaz” dedi. 
Artquake İstanbul Bienali organizasyonun komite başkanlığını Anglo İtalyan Sanat Ödülü sahibi Rowena Martinez Ulayan üstlendi. Beylerbeyi Sarayı’ndaki serginin açılış tarihinin 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne denk gelmesi nedeniyle 140 metrelik Barış Şeridi açıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen açılış kurdelesini kesti ve davetlilerle birlikte; Birleşmiş Milletler ve ABD Başkanı Barack Obama dahil dünya liderlerine gönderilecek olan bezden yapılan Barış Şeridi’ni imzalayarak, “Barışa Evet, Savaşa Hayır” mesajı verdi.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, açılışın ardından yaptığı konuşmada ''Barış şehri Üsküdar’da böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyorum.Bir hafta boyunca Üsküdarlılarla, İstanbullularla, dünya ile bu güzellikleri paylaşacak ve üzerinde konuşacağız . Bu başka bir bienal; sergide göreceğimiz her bir çalışma bize olumlu dünyamızdan ilham almamızı söyleyecek. Ne diyecek? Sanat toplumun ruhudur, diyecek. Sanattan ilham alan bir toplum asla savaş çıkarmaz” dedi.
Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler “Her zamankinden daha fazla barışa ihtiyacımız var. Dünyanın farklı yerlerinde savaşlar var ve kadınlar-çocuklar hayatını kaybediyor. Savaşlar son bulmalıdır” söyleminde bulundu.
ArtQuake İstanbul 2014 Üsküdar Bienalinin Komite Başkanı Chianciano Sanat Bienalinde (2011)Anglo İtalyan Sanat Ödülü/Londra Sanat Bienalinden (2012) de ödül alan sahibi Rowena Martinez Ulaya''Sergide dokuz ülkeden on yedi sanatçı yer aldı. Dünyadan sanatçı arkadaşlarımız ve Türkiye'de ki sanatçı arkadaşlarımızın eserleriyle sergimizi açtık. Amacımız, insanlara ilham vermektir. İnancımız sanatla uğraşan insanların savaş çıkarmayacağıdır. Burada farklı ülkelerden gelen eserler var. Bu sergi 7 Eylül’e kadar sürecek” dedi.
Artquake'in 2015 edisyonu Kyoto'da gerçekleştirilecek ve İstanbul'dan seçkin sanatçılar otomatik olarak Kyoto edisyonuna katılma hakkı kazanacaklar. Bu yılki etkinlik, Üsküdar Belediye Başkanlığı ve TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın sponsorluğu ve ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
9 ülkeden 17 sanatçının eserlerinin sergilendiği bienalin katılımcıları arasında 2012 Londra Sanat Bienali’nde Leonardo Sanat Ödülü’nü kazanan Suudi Arabistanlı Bdoor Sudiry, Pakistanlı barış aktivisti, film yapımcısı ve ressam Fauzia Minallah ve İspanyol ressam Raquel Barnatan gibi ünlü sanatçılar da bulunuyor. Bienalin diğer uluslararası sanatçıları ise; İngiltere’den Ewen Macdonald, Mauritius’tan Bryan Erwin Utchanah, İsviçre asıllı Filipinli heykeltıraş Norge Reichenbach ve Şilili Andres Zarate, Türkiye’den ise Senem Aydın, Fatma Ayhan, Özen Bozdağ, Behiye Kepir, Murat Küçükkayalı ve Hatice Sonay bulunuyorlar.
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.9.2014 22:51:33
Yazdır Yazdır
Okunma 1267
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım