Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ
 
LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ
 
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece Haber) - Cumhuriyet tarihinin önemli serrgilerinden biri olan, İnönü Vakfı tarafından Lozan Antlaşması'nın imzalanmasının 90. yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ sergisi, 1 Eylül'de İstanbul'da FMV Galeri Işık'ta ziyarete açıldı.
LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ sergisi, İnönü Vakfı tarafından FMV Işık Okulları ev sahipliği ve Şişli Belediyesi işbirliğinde açıldı. Sergi, Lozan'ın imzalanmasından Cumhuriyet'in ilanına, erken cumhuriyet yıllarından, iç ve dış politikaya kadar çeşitli toplumsal, ekonomik ve kültürel dönüşümleri İsmet İnönü ekseninde gözler önüne seriyor. İnönü Vakfı'nın arşivlerindeki belge ve fotoğraflardan oluşan serginin küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak, genel tasarımını ve kurgusunu Çağdaş Arpaç ve Dr. Fatma Türe, grafik tasarımını Ferah Perker üstleniyor. Yeni medya teknolojileriyle hazırlanan sergide ziyaretçiler, dokunmatik ekranlar ve video enstalasyonlar aracılığıyla interaktif olarak belge ve fotoğraflara ulaşarak eserleri detaylı olarak inceleyebiliyorlar
İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker (İnönü) "Sergide Kurtuluş Savaşı'ndan başlayarak, Lozan Antlaşması, Cumhuriyet'in ilanı ve ilk yıllarına ait birçok belge, ileri teknolojiyle taranarak dijital ortama aktarıldı. Sergide Atatürk ve İsmet İnönü'nün hayatlarının kronolojisi, yazışmalar, telgraflar, fotoğraflar, hatta kamera görüntüleri yer alıyor. Gazete ve dergi kapakları, mühürler, madalyalar, nişanlar, imzalanan antlaşmalar, resmi yazışmalar, müzakerelere ait birçok belge sergileniyor. Gördüğünüz gibi,"İsmet İnönü’nün Yaşamı", "Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü", "Lozan Konferansı ve Antlaşması", "İsmet İnönü ve İç-Dış Politika" konulu 4 bölümden oluşan sergide, her konuyla ilgili görseller ve belgeler, dokunmatik ekranlarda ziyaretçilere açılıyor" dedi ve'' Ankara, Antalya ve Eskişehir'den sonra İstanbullularla buluşturduğumuz sergiye olan bitmez tükenmez ilgi beni son derece mutlu ediyor.'' diyerek, misafirlerini ağırlamaya devam etti.
LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ sergisinde, eski Şişli Belediye Başkanı, Mustafa Sarıgül, sayın Doğan Hızlan, sanatçı Müjdat Gezen, basın, medya, politika ve iş dünyasından olmak üzere toplumun her kesiminden ziyaretcileri görmek mümkündü.
Lozan Konferansı'nın uzun ve tartışmalı toplantılarla geçtiği göz önünde bulundurularak, sergi tasarımı birbirine eklenmiş 18 masanın oluşturduğu uzunca; dokunmatik ekranlarla konduğu özel tasarım, aydınlatmalı masalardan hazırlanmış. Enstalasyon devasa masa, sergi mekanının kalbini oluşturuyor. Duvar panolarında, yine özel aydınlatmalı Lozan Konferansı'yla ilgili belge, fotoğraf ve gazete örneklerini görüyoruz. Ayrıca, her bölümde birer sergi klibi de yer alıyor.
LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ sergisinde çocuklara özel bir bölüm görülüyor. Çocuk bölümünde sergi tasarımıyla uyumlu, dokunmatik ekran masaları, duvar panoları ile, çocukları müze ve sergilere alıştırmak, sevdirmek amaçlı hazırlanmış. Lozan Barış Antlaşması konulu 10 dakikalık çizgi film animasyonu ve "Zamanda Yolculuk" isimli üç bilgisayar oyunu dokunmatik ekranlarda çocuk ziyaretçileri bekliyor.
LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ sergisinde, Lozan Antlaşması'nın imzalanmasının 90. Yılı, İnönü Vakfı'nın hazırladığı kapsamlı bir sergiyle kutlanırken; dönem tarihini aydınlığa çıkaran İnönü Vakfı'nın arşivlerindeki belge ve fotoğraflardan oluşan sergi, Lozan'ın imzalanmasından Cumhuriyet'in ilanına, Erken Cumhuriyet yıllarından, iç ve dış politikaya kadar çeşitli toplumsal, ekonomik ve kültürel dönüşümleri İsmet İnönü ekseninde gözler önüne seriyor .
Cumhuriyet Tarihi'nin en önemli sergilerinden biri olan LOZAN'dan CUMHURİYET'e İSMET İNÖNÜ sergisini, İstanbul'da FMV Galeri Işık'ta mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çocuklarınızı da yanınıza almayı unutmayınız, derim.
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece Haber)
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.9.2014 23:17:02
Yazdır Yazdır
Okunma 1497
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım