Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

ALTIN PORTAKAL ÇALIŞMALARI HIZLANDI!
 
ALTIN PORTAKAL ÇALIŞMALARI HIZLANDI!
 
Şahika Öner (Efece Haber) - Antalya Altın Portakal Film Festivali, 51. Yaşına bu sene, kadınlardan oluşan bir komiteyle başlıyor. Yapımcı Elif Dağdeviren'in başında olduğu ekipte İstanbul Film Festivali'nin eski direktörü Hülya Uçansu, Nuri Bilge Ceylan'la çalışan yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, Uluslararası Sinema Yazarları Derneği Başkanı Alin Taşçıyan, iletişimci Serap Engin ve iş ortakları direktörü Nurcan Kuzucan bulunuyor. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın jüriside açıklandı.
 
 
 
Jüri çeşitli disiplinlerden bir araya gelen yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu, görüntü yönetmeni, akademisyen, edebiyatçı ve müzisyenden oluşuyor.10-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin uluslararası jürisine Amerikalı usta yönetmen Jerry Schatzberg başkanlık edecek. Jüride Yunanistan'dan görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, Rusya'dan sinema eleştirmeni Andrei Plakhov, '’Muhteşem Yüzyıl'’ dizisindeki rolüyle övgü toplayan oyuncu Halit Ergenç, Polonya'dan Krakow Film Festivali'nin direktörü Krzysztof Gierat, Ferzan Özpetek filmlerinin İtalyan yapımcısı Tilde Corsi ve 3 Altın Portakal ödülünün sahibi ‘'Mavi Dalga'’ filminin yönetmenlerinden Zeynep Dadak yer alacak. Altın Portakal'ın uluslararası film yarışmasının bu yılki jüri başkanlığının yapacak Jerry Schatzberg, yönetmen, fotoğrafçı ve yapımcı kimliği taşıyor. Bob Dylan'dan Robert Rausctenberg'e pek çok ismi fotoğraflayan Schatzberg, 1970'li yıllarda yükselişe geçen Amerikan bağımsız sinemasının da önde gelen yönetmenlerinden biri oldu. Usta oyuncu Al Pacino'ya, Altın Palmiye adayı '’The Panic in the Needle Park'’ filmiyle ilk başrolünü veren Schatzberg, 1973 yılında Gene Hackman ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı '’Scarecrow'’ filmiyle Altın Palmiye'yi kucakladı. 1999 yılında İstanbul Film Festivali'nden Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Schatzberg, 2004 yılında Cannes Film Festivali'nin de ana jürisinde görev yapmıştı.
 
Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl ilk kez düzenleyeceği Antalya Film Forum ile Türkiye sinemasına sektörel bir katkı sağlayacak. Antalya Film Forum'da bir projeye 100 bin TL yapım desteği, Sunum Platformu'na katılacak iki projeye de film başına 30 bin TL destek verecek.
 
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Jürisi’nde yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu Yılmaz Erdoğan başkanlığında, ödüllü yönetmen, kurgucu ve metin yazarı Belmin Söylemez; sinema ve tiyatro sanatçısı, tiyatro yönetmeni ve akademisyen Bülent Emin Yarar; Nuri Bilge Ceylan filmlerinin senaristi, oyuncusu ünlü yönetmenin eşi Ebru Ceylan; görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan; edebiyat dünyasının önemli isimlerinden İskender Pala; tiyatro ve sinema oyuncusu, iki Altın Portakal ödüllü Meral Çetinkaya; film müziğinin usta isimlerinden, besteci Selim Atakan ve yer aldığı filmlerin yanı sıra, oynadığı dizilerle de ulusal ve uluslararası başarılara imza atan oyuncu Songül Öden'den oluşuyor. Altın Portakal ‘’onur konuğu’’ Al Pacino aldığı davet karşısında yaptığı açıklamada,’’ Ben festivalleri severim. Üstelik ayıptır söylemesi Türkiye’ye hiç gitmedim. Neden olmasın ki? Menajerlerim bu konu üzerinde çalışıyorlar. Umarım tarihleri alınmış başka etkinliklerle çakışmaz’’ açıklamasında bulundu.
 
Geçen sene Jüri Başkanlığını Türkan Şoray’ın yaptığı, sönük geçen festivalde, bu sene Büyük Şehir Belediye Başkanlığına Menderes Türelin gelmesiyle, daha renkli geçmesi bekleniyor.
 
Fotoğraflar & Şahika Öner
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 13.9.2014 18:42:52
Yazdır Yazdır
Okunma 1215
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım